Ile czasu na zgłoszenie szkody ma właściciel pojazdu?
Warto na samym początku zaznaczyć, że zgłoszenia szkody powinien dokonać właściciel pojazdu – niezależnie od tego, czy to on kierował pojazdem. Polisa OC jest bowiem przypisana do konkretnego samochodu, a nie osoby.
Ile jest czasu na zgłoszenie szkody OC? Przepisy nie wskazują konkretnego terminu; teoretycznie zatem właściciel pojazdu może dopełnić odpowiednich formalności zarówno bezpośrednio po zdarzeniu, jak i w dowolnym czasie. Należy jednak mieć na uwadze przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące przedawnienia. Zgodnie z art. 442 ustawy roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej czynem niedozwolonym ulega przedawnieniu z upływem trzech lat od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się (albo przy zachowaniu należytej staranności – mógł dowiedzieć się) o szkodzie i osobie zobowiązanej do jej naprawienia. Tym samym po upływie trzech lat (licząc najczęściej od dnia stłuczki czy wypadku) sprawa ulega przedawnieniu – chyba że szkoda miała związek z popełnionym przestępstwem.
W praktyce jednak należy mieć świadomość, że warto jak najszybciej zgłosić szkodę do ubezpieczyciela – choćby po to, by móc szybko otrzymać odszkodowanie i np. pokryć koszty naprawy pojazdu lub, w razie poważniejszego wypadku, koszty leczenia.
Ile czasu ma ubezpieczyciel na rozpatrzenie szkody?
Co do zasady towarzystwo ubezpieczeniowe powinno wypłacić odszkodowanie w ciągu 30 dni od zgłoszenia szkody. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, gdy ubezpieczyciel ma problem z ustaleniem wysokości świadczenia lub odpowiedzialności towarzystwa. Zazwyczaj jednak towarzystwa starają się wypłacić odszkodowanie stosunkowo szybko.
Jak szybko zgłosić szkodę?
Procedura zgłaszania szkody może różnić się w zależności od ubezpieczyciela. Na przykład osoby, które kupiły ubezpieczenie samochodu za pośrednictwem PKO BP mogą bez przeszkód zgłosić szkodę online – wypełniając jedynie odpowiedni formularz. To bez wątpienia przyspiesza cały proces; należy pamiętać jednak, by wskazać dokładną datę i godzinę zdarzenia. Konieczne jest też podanie dodatkowych informacji o stłuczce czy wypadku.
Warto też mieć na uwadze, że zgłoszenia szkody powinien co do zasady dokonać poszkodowany – bez względu na to, czy wstępnie porozumiał się ze sprawą jeszcze na miejscu stłuczki czy wypadku, czy też konieczne było wezwanie policji.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz