Miasto prowadzi systematyczne badania archeologiczne na obszarze Starego Miasta od 2006 roku. W ich trakcie odkryto pozostałości średniowiecznych fortyfikacji (m.in. rondeli), które nie były znane we wcześniejszych dokumentach.
– Okazało się wówczas, że przebieg i gabaryty zespołu obronnego nie są czytelne i że uzasadnione, z punktu widzenia edukacyjnego, jest wyeksponowanie poszczególnych elementów obwarowań, w połączeniu z zagospodarowaniem terenów wokół Starego Miasta i zamku – powiedziała nam Marta Bartoszewicz, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Olsztynie.
Urzędnicy postanowili zabezpieczyć wykopaliska i zorganizowali konkurs architektoniczny, który miał na celu wyłonić zwycięski projekt wyeksponowania i uczytelnienia całości miejskich fortyfikacji na obszarze wokół Starego Miasta.
– Warto tu bowiem zaznaczyć, że ranga odsłoniętych pozostałości obwarowań, głównie tych przy Bramie Górnej, stała się szansą na uatrakcyjnienie najstarszej części Olsztyna. I może pełnić ważną rolę krajobrazową, historyczną, publiczną i edukacyjną – dodała Marta Bartoszewicz.
Konkurs wygrała koncepcja, którą przedstawił architekt Grzegorz Dżus. Zdecydowano się na odważny ruch – podnieść, i w ten sposób wyeksponować, rondelę ponad poziom pl. Jedności Słowiańskiej. W podobny sposób mają być uczytelnione pobliskie mury miejskie w pobliżu Targu Rybnego. Obok znajdować się ma podziemny parking przykryty zielenią. Jak się dowiedzieliśmy, obecnie trwają prace nad projektem budowlanym. Trudno jak na razie mówić o szczegółach tej inwestycji.
– Do końca roku powinna być zakończona dokumentacja, wraz z którą otrzymamy kosztorysy inwestorskie, określające wartość inwestycji. Mając takie informacje będziemy mogli poszukać zewnętrznego finansowania, które pozwoli nam na uatrakcyjnienie i uczytelnienie tego terenu – wyjaśniła w rozmowie z nami rzecznik prasowy ratusza.
Realizacja tych robót uzupełni prace zrealizowane w parku Podzamcze.
Działania ratusza mogą pokrzyżować plany internautów, którzy w ironicznym wpisie zaproponowali zorganizowanie „7 wielkich urodzin wielkiej dziury”.
Odkryta w 2012 roku...
w 2017 już miało być blisko do jej zagospodarowania...
jest 2019 i nic nie drgnęło...
To chyba czas na 7 Wielkie Urodziny Wielkiej Dziury!
Piknik rodzinny w centrum miasta, muzyka, tańce, tort i balony to może być to! Czy ktoś pamięta, którego dnia wyłoniła się archeologom pierwsza niezwykle cenna cegła?
– możemy przeczytać we wpisie.
Komentarze (9)
Dodaj swój komentarz