Przypomnijmy, miasto na mocy tak zwanej specustawy drogowej wydało w czerwcu zezwolenie na realizację przebudowy ulicy Pieniężnego wraz z mostem św. Jakuba.
W sprawie inwestycji negatywną opinię wydał Wojewódzki Konserwator Zabytków zarzucając miastu plany bezpowrotnego zniszczenia zabytkowego układu komunikacyjnego ul. Pieniężnego - Staszica. W swoim odwołaniu konserwator poruszył również kwestię niezastosowania się w projekcie budowlanym dotyczącym tej inwestycji do zaleceń konserwatorskich wydawanych na etapie projektowania, w których wskazano między innymi niedopuszczalność przebudowy i podwyższenia mostu św. Jakuba.
Miasto nie odniosło się jednak do tej opinii, wskazując iż została ona wydana po terminie. Zastępca Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków był innego zdania, dlatego zdecydował zaskarżyć decyzję władz miasta do wojewody warmińsko-mazurskiego.
Wojewoda przyglądając się sprawie uznał, że miasto błędnie uznało iż opinia konserwatora została wydana po terminie. Zdaniem wojewody miasto miało obowiązek odnieść się do tego dokumentu.
Wojewoda zauważył również nieprawidłowości w zawiadomieniu o wszczęciu tego postępowania. Miasto informując publicznie o swoich planach nie wzięło pod uwagę dwóch działek, które należą do urzędu marszałkowskiego.
Tym samym wojewoda zdecydował o uchyleniu decyzji ratusza i cofnął sprawę ponownie do Urzędu Miasta.
Z dniem 20 września ratusz wydał kolejną, poprawioną decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji.
To oznacza ważny krok ku przebudowie ulicy Pieniężnego wraz z mostem św. Jakuba. W ramach inwestycji most w ciągu tej arterii zostanie nieco uniesiony, by umożliwić bezkolizyjne połączenie pieszo-rowerowe Parku Centralnego z parkiem Podzamcze.
Komentarze (1)
Dodaj swój komentarz