Przypomnijmy KWW Wspólny Olsztyn tworzą znani w mieście społecznicy, których kandydatem na urząd prezydenta Olsztyna jest Monika Falej.
Podobnie jak konkurenci, Wspólny Olsztyn przedstawił właśnie założenia swojego programu wyborczego.
Wspólny Olsztyn obiecuje między innymi respektowanie wyników konsultacji społecznych oraz opinie rad eksperckich.
- Nie będziemy podejmować decyzji wbrew ludziom i lekceważyć ich zdania, tylko rozmawiać z mieszkańcami i specjalistami. Słuchać ich głosu, edukować, a czasem przekonywać. Zamiast zakazów i nakazów można po prostu się porozumieć. Wycofamy uchwałę o zakazie sprzedaży alkoholu po godz. 22, ponieważ została podjęta przeciwko mieszkańcom – tłumaczą.
Wśród zapowiedzi znalazł się również punkt dotyczący Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Wspólny Olsztyn chce bowiem zmienić jego zasady.
- Przywrócimy pierwotne założenia Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego, które sprzyjały budowaniu społeczeństwa obywatelskiego, kształtowały postawę odpowiedzialności za otoczenie i sprzyjały integracji społeczności lokalnych – czytamy w programie.
W sferze sportu i kultury Wspólny Olsztyn planuje stworzenie miejsca aktywności sportowej i kulturalnej.
- Uruchomimy całoroczne przestrzenie aktywności różnych grup, m.in.: centrum seniora, zadaszony skatepark, klub Amazonek, miasteczko ruchu drogowego – miejsca przyjazne, bezpieczne, przeznaczone dla różnych grup wiekowych i całych rodzin – obiecuje KWW Wspólny Olsztyn.
Społecznicy tworzący komitet chcą także zwiększenia kompetencji i budżetów rad osiedli.
- Wzmocnimy głos rad osiedli, stworzymy fundusz osiedlowy, by mieszkańcy sami decydowali, co jest dla nich najważniejsze - argumentują.
Co ciekawe, kandydaci na radnych Wspólnego Olsztyna chcą, by powstało stypendium radnych miejskich dla młodych talentów.
- Zachęcimy, by co miesiąc każdy radny miejski przekazał na ten cel 100 zł ze swojej diety. Pozyskane w ten sposób środki otrzymają młodzi zdolni olsztynianie na realizację swojego talentu – wyjaśniają.
W programie znalazł się punkt dotyczący walki o jakość powietrza w mieście. Wspólny Olsztyn chce ograniczenia stosowania pieców w lokalach komunalnych.
Pomóc ma również opracowanie mapy zieleni miejskiej.
- Wspólnie z mieszkańcami stworzymy publiczną i powszechnie dostępną mapę, która pozwoli na bieżąco monitorować stan zieleni miejskiej, a także szybko zgłaszać problemy oraz propozycje. Mapa umożliwi też szybkie ustalenie, kto zarządza danym terenem – czytamy w programie.
Sporą część programu stanowią propozycje dotyczące walki o bezpieczeństwo i prawa zwierząt. Wspólny Olsztyn chce między innymi zainicjować powołanie rady ds. zwierząt.
- Chcemy, by potrzeby i prawa zwierząt były zauważone i respektowane. Dzięki współpracy miejskich instytucji i organizacji pro-zwierzęcych Olsztyn stanie się miastem dbającym o dobro zwierząt.
Działacze tego komitetu obiecują rozwinięcie ''psiej infrastruktury'', czyli bezpiecznych i wygodnych wybiegów dla psów oraz podajników z workami oraz koszy na psie odchody.
W programie wyborczym znalazła się również propozycja zapewnienia bezpłatnych obiadów dla wszystkich uczniów, dyżury specjalistów w każdej szkole, zajęcia dodatkowe oraz opiekę nad dziećmi w czasie pozalekcyjnym – finansowane z budżetu miasta, czy nowe żłobki poza centrum miasta – w miejscach, gdzie są najbardziej potrzebne.
Wspólny Olsztyn obiecuje powrócić do tematu Koszar Dragonów oraz oddać do użytku miejskie pustostany.
- Wykorzystamy wnioski z przeprowadzonych konsultacji i zaplanujemy tę część Olsztyna tak, by służyła mieszkańcom. Ocalimy to, co jeszcze jest do ocalenia i wesprzemy projekty łączące tradycję z nowoczesnością – wyjaśniają.
Wśród obietnic wybiorczych znajdziemy także stworzenie traktu spacerowo-handlowego wzdłuż ulicy Kolejowej oraz zwolnienie lokalnych producentów (z małych gospodarstw i firm) z opłat za stoiska na targowiskach miejskich.
W kwestii ruchu drogowego program Wspólnego Olsztyna zawiera punkt dotyczący zatrudnienia inżyniera ruchu drogowego.
- Zaangażujemy kompetentnego inżyniera ruchu drogowego i nadamy mu wysoką rangę w strukturze urzędu. Dzięki temu podejmowane przez niego decyzje będą respektowane, a ich efektem będzie realne rozwiązanie problemów komunikacyjnych – czytamy w programie.
Kandydaci na radnych i prezydenta z ramienia tego komitetu chcą ulepszyć funkcjonowanie komunikacji publicznej.
- Zwiększymy liczbę autobusów nocnych, zmienimy przebieg linii i stworzymy nowe przystanki. Będziemy rozwijać komunikację tramwajową w oparciu o już istniejące linie – obiecują.
Komentarze (11)
Dodaj swój komentarz