Walutę można wymienić online ze spreadem niższym nawet o 70%
Wiele osób podkreśla, że najważniejszą korzyścią płynącą z korzystania z kantoru online jest niski spread[1]. W porównaniu do spreadów naliczanych przez banki lub kantory stacjonarne jest on niższy nawet o 70%. Ale to, ile tak naprawdę zaoszczędzimy w kantorach internetowych zależy od kwoty jaką będziemy wymieniać. W przypadku kredytobiorców, których miesięczna spłata raty wynosi 350 CHF, w skali jednego miesiąca można zaoszczędzić ok. 34,55[2] zł, a w skali 30 lat: 12 436 zł! Oszczędność pieniędzy to jedna z najbardziej oczywistych przewag kantorów internetowych, ale to nie wszystko.
Jest coś jeszcze
Mówienie wyłącznie o oszczędności pieniędzy w kontekście kantorów online to przemilczenie pewnej interesującej kwestii. Klientom indywidualnym i biznesowym wymiana walut online daje obietnicę (spełniając ją!) zyskania na czasie. Kiedyś mówiło się, że „czas to pieniądz”. Dla człowieka XXI wieku, czas jest „bezcenny”. W nowoczesnym społeczeństwie cenimy go o wiele wyżej. Zwiększenie naszej efektywności powoduje, że możemy zaoszczędzony czas przeznaczyć na zajęcia, na których bardziej nam zależy. E-usługi, które sprawiają, że możemy zrobić coś szybciej i prościej, są znakiem nowoczesności. Czy kilka kliknięć wystarczy, aby mieć walutę potrzebną na zagraniczny urlop? Dzisiaj już tak.
Mieszkańcy stolicy żyją nowocześniej
Ze statystyk jednego z pierwszych kantorów internetowych w Polsce, serwisu kantoronline.pl wynika, że w przeważającej większości z wymiany walut online korzystają mieszkańcy stolicy (prawie 30% wszystkich użytkowników). Olsztynianie dużo rzadziej ufają tego rodzaju e-usługom, w porównaniu do Warszawian, wśród klientów tego serwisu Olsztynian jest ok. 26 razy mniej (!).
Trudno przekonać do nowego
Nowe e-usługi często budzą ciekawość potencjalnych klientów, dzieje się to w sposób naturalny. Choć kantory internetowe na rynku są już około 7 lat, to jednak w tym czasie nie zdążyłu jeszcze wszystkich do siebie przekonać. Robert Cialdini, twórca psychologii społecznej odkrył, że ludzie często posługują się nowościami, kiedy wiedzą, że inni też stosują to rozwiązanie (teoria dowodu społecznego). I to właśnie jest najlepszy sposób na to, by przekonać mieszkańców Olsztyna do wymiany waluty przez internet. Warszawianie już dzisiaj wykorzystują kantory online do tego, aby prowadzić „sprytniejsze” życie, stawiając na pierwszym miejscu umiejętność zarządzania swoim czasem i zasobami.
Podsumowując
Według szacunków, polski rynek kantorów internetowych w 2016 roku ma być wart około 35 miliardów dolarów. Dlatego jedno jest pewne: w naszym kraju przybywa e-konsumentów, a wśród nich już dziś można znaleźć przegląd całej populacji: starsi i młodzi, mężczyźni i kobiety, właściciele firm małych, średnich i dużych, pracownicy fizyczni i umysłowi, uwielbiających podróże „małe i duże”, pracujący lub studiujący za granicą… Być może Ty także zaliczasz się do jednej z nich? Jeśli jeszcze nie, spróbuj dowiedzieć się więcej o kantorach internetowych, na przykład przechodząc do tego artykułu.
[1] Spread to dodatkowa opłata naliczana przez kantory i banki. Stanowi ona różnicę pomiędzy kursem kupna, a kursem sprzedaży danej waluty.
[2] Obliczenia wykonane według kursów z dnia 20.10.2016 r.
Komentarze (2)
Dodaj swój komentarz