Do Sądu Okręgowego w Płocku w minionych dniach stycznia br. wpłynął akt oskarżenia przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej, zajmującej się nabywaniem i wprowadzaniem do obrotu nielegalnych papierosów. Rozbita grupa również sprowadzała, przygotowywała i sprzedawała krajankę tytoniową oraz handlowała papierosami z podrobionymi znakami towarowymi różnych marek.
Śledztwo, trwające od 2017 roku, prowadzili strażnicy z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Mławie. Do grupy należało pięciu mężczyzn i cztery kobiety. To mieszkańcy powiatów: działdowskiego, gryfińskiego, kętrzyńskiego, mławskiego oraz zgierskiego.
Pierwsze osoby wpadły na gorącym uczynku podczas rozładunku nielegalnych papierosów w maju 2017 roku, w powiecie mławskim. Wówczas zabezpieczono towary akcyzowe o wartości pół miliona złotych. Członkowie grupy towar stracili i usłyszeli zarzuty. Mimo to, kilka dni później lider grupy wraz z kobietą przewozili prawie 300 kg krajanki tytoniowej. Tym razem zostali zatrzymani na drodze krajowej nr 60 w powiecie płockim.
Kolejnych członków grupy zamieszanych w nielegalny proceder zatrzymano miesiąc później w powiecie mławskim. Kierujący autem mężczyzna przewoził ponad 120 kg krajanki tytoniowej. W lipcu 2017 roku, funkcjonariusze straży granicznej przyłapali następne osoby z tej grupy. Tym razem wpadli podczas odbioru papierosów z podrobionymi znakami towarowymi w powiecie kętrzyńskim.
W trakcie przeszukań mieszkań i kontroli drogowych funkcjonariusze zabezpieczyli papierosy i krajankę o szacunkowej wartości prawie 900 tys. zł. Zdeponowano też maszyny do nabijania gilz, urządzenie do produkcji lewych wyrobów tytoniowych, wagi oraz podrobione opakowania papierosów znanych marek.
- Grupa przestępcza, w okresie od marca do lipca 2017 roku, wprowadziła do obrotu prawie 1310 tys. sztuk papierosów bez akcyzy i blisko 1400 kg krajanki tytoniowej. Narazili tym Skarb Państwa na straty prawie 2,8 mln zł – informuje Mirosława Aleksandrowicz, rzecznik prasowy warmińsko-mazurskiej straży granicznej.
Dwóch mężczyzn w wieku 38 lat i 47 lat oraz dwie kobiety w wieku 40 lat i 62 lat staną przed sądem za nabywanie, przechowywanie oraz wprowadzanie do obrotu nielegalnych papierosów, za co grozi im wysoka kara grzywny.
Z kolei 42-latek i 62-latek oraz dwie kobiety w wieku 31 lat i 41 lat odpowiedzą za udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Grozi im od 3 miesięcy do 5 lat więzienia. 44-letniemu liderowi nielegalnego interesu grozi nawet do 10 lat pozbawienia wolności.
Komentarze (1)
Dodaj swój komentarz