Rzecznik dyscyplinarny "ad hoc" to specjalny przedstawiciel powoływany przez ministra sprawiedliwości do prowadzenia konkretnej sprawy dotyczącej sędziego. Taka funkcja ma zapewnić profesjonalne i niezależne rozpatrzenie zarzutów, szczególnie w przypadkach wymagających wyjątkowej bezstronności. Wyznaczony do tej roli sędzia Krasnodębski jest doświadczonym orzecznikiem z wieloletnią praktyką w sprawach karnych. Resort sprawiedliwości podkreśla, że jego ponad trzydziestoletnia kariera i powszechny autorytet w środowisku sędziowskim gwarantują rzetelność prowadzonych działań.
Jak poinformowano w komunikacie, Krasnodębski zbada m.in. zarzut podjęcia przez sędziego Nawackiego dodatkowej działalności zarobkowej bez zgody właściwego organu. Zgodnie z przepisami sędziowie mają zakaz podejmowania dodatkowego zatrudnienia, chyba że uzyskają wyraźną zgodę prezesa sądu lub sprzeciw w tej sprawie nie zostanie zgłoszony. W przypadku sędziego Nawackiego, mimo jasnego sprzeciwu wyrażonego w październiku, miał on kontynuować prowadzenie zajęć dydaktycznych.
Sprawa sędziego Nawackiego ma jednak szerszy kontekst. W listopadzie wszczęto wobec niego postępowanie dyscyplinarne dotyczące odmowy rozpoznawania spraw przydzielonych mu w systemie teleinformatycznym Krajowego Rejestru Zadłużonych oraz niestawiania się do pracy w celu orzekania. Dodatkowo, w grudniu do Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego wpłynął wniosek o uchylenie jego immunitetu. Wniosek ten opiera się na zarzutach przekroczenia uprawnień, w tym uszkodzenia dokumentów podczas Zebrania Sędziów Sądu Rejonowego w Olsztynie, co - według prokuratury - naruszyło interes publiczny.
Instytucja rzecznika dyscyplinarnego "ad hoc" zyskała na znaczeniu w ostatnich latach. Od początku swojej kadencji Adam Bodnar powołał ich do blisko stu spraw dyscyplinarnych, które wcześniej były w gestii sędziowskich rzeczników dyscyplinarnych. Ministerstwo argumentuje, że taka forma nadzoru jest kluczowa dla sprawnego i bezstronnego badania potencjalnych naruszeń etyki i prawa przez sędziów.
Sędzia Nawacki, będący jednocześnie członkiem Krajowej Rady Sądownictwa, znalazł się obecnie w centrum uwagi zarówno środowiska prawniczego, jak i opinii publicznej. Rozstrzygnięcia w tej sprawie mogą stać się istotnym precedensem w zakresie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce.
Czytaj również:
Prezes olsztyńskiego sądu rejonowego podarł wniosek sędziów [WIDEO]
Nowy prezes sądu w Olsztynie podjął decyzję ws. Macieja Nawackiego. Pensja ostro w dół
Podwójne diety sędziów z KRS. Rekordzistą sędzia Maciej Nawacki z Olsztyna
Adam Bodnar zdecydował. Znamy prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie
Komentarze (15)
Dodaj swój komentarz