Na propozycje mieszkańców urzędnicy czekali do końca czerwca. Później projektami zajął się zespół złożony z przedstawicieli jednostek magistratu. Wszystko po to aby sprawdzić m.in. czy grunty, na których miałyby być realizowane inwestycje należą do gminy Olsztyn albo czy zadanie mieści się w zaplanowanym budżecie.
Już wiadomo, że formalną ocenę przeszło 121 wniosków (dokładnie 100 to propozycje osiedlowe). Autorzy kolejnych 17 zostali poproszeni o uzupełnienie dokumentacji.
- Cieszymy się, że olsztynianie wykazali się aktywnością i korzystają z możliwości, jakie daje budżet obywatelski - mówi zastępca prezydenta Olsztyna, Jarosław Słoma. - To doskonała szansa na nowe przedsięwzięcia i infrastrukturę. Dziękuję za dotychczasowe zaangażowanie i zachęcam do głosowania.
Najbardziej aktywni okazali się mieszkańcy Śródmieścia - do tegorocznego budżetu obywatelskiego zaproponowali aż 20 zadań. Tymczasem z Zielonej Górki o ratusza dotarły dwie propozycje. Średnio każde z osiedli przygotowało sześć projektów.
- Nad wnioskami debatowaliśmy cały dzień - relacjonuje Katarzyna Zarecka z Biura Komunikacji i Dialogu Obywatelskiego Urzędu Miasta. - Odrzucaliśmy m.in. te, których realizacja nie odbywałaby się na gminnym gruncie albo byłaby sprzeczna z obowiązującym planem zagospodarowania przestrzennego.
W tej edycji OBO do dyspozycji mieszkańców jest o 230 tys. złotych więcej, niż w poprzednim roku. Łącznie na zadania wydane zostaną 3 mln 530 tys. złotych, z czego milion na projekt ogólnomiejski. Nowością jest także wiek uczestników konsultacji. Propozycje składać mogli już 13-latkowie, natomiast głosować będą 15-latkowie i starsi.
Ostateczna lista tegorocznych projektów będzie znana w połowie sierpnia. Głosowanie między 12 a 27 września, a ogłoszenie wyników 5 października.
W poprzednim roku olsztynianie oddali niemal 24 tys. głosów. Wśród ogólnomiejskich propozycji największym uznaniem cieszyła się budowa piłkarskiego boiska przy Gimnazjum nr 12 przy ul. Sybiraków.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz