W miniony wtorek prezydent Olsztyna wydał zarządzenie powołujące komisję ds. zbadania zarzutów stosowania mobbingu przez Dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie. Przypomnijmy, placówką od jesienie 2015 roku kieruje animatorka kultury Agnieszka Kołodyńska.
- Zarzuty dotyczą obecnych władz instytucji. Informacje zaczęły do nas docierać pod koniec poprzedniego roku. Do momentu zakończenia prac komisji i przygotowania raportu z kontroli nie będziemy informować, czego dotyczyły zarzuty. To - podobnie, jak każda związana z mobbingiem - bardzo delikatna sprawa. Nie będziemy więc przesądzać, czy przypadki mobbingu miały miejsce w MOK-u czy nie – informuje nas Patryk Pulikowski z biura komunikacji i dialogu obywatelskiego Urzędu Miasta Olsztyna.
To nie koniec działań prezydenta w tej materii. Piotr Grzymowicz wydał również zarządzenie w sprawie wprowadzenia polityki przeciwdziałania mobbingowi w Urzędzie Miasta Olsztyna.
- Powodem wprowadzenia polityki przeciwdziałania mobbingowi jest chęć zapobieżenia zachowaniom, które mogłyby być niezgodne z prawem – dodaje Pulikowski.
Co na temat zarzutów o mobbing mówią same władze MOK-u?
- Informację o utworzeniu komisji przyjmuję z dużym spokojem. Jestem głęboko przekonana, że postępowanie komisji pozwoli mi udowodnić ponad wszelką wątpliwość, że stawiane mi zarzuty są niczym innym, jak tylko pozbawionymi podstaw insynuacjami i godzą w moje dobre imię. W swym postępowaniu zawsze kierowałam się interesem podległej mi instytucji oraz dobrem zatrudnionych w jej pracowników. Podkreślam, że po objęciu funkcji Dyrektora MOK podjęłam niezwłoczne działania zapobiegające dalszemu łamaniu praw pracowniczych w tej instytucji, których zgodnie z treścią zarzutów opisanych w akcie oskarżenia ( w sprawie sygn. II K 1259/16 Sądu Rejonowego w Olsztynie) mieli przez wiele lat dopuszczać się członkowie ścisłego kierownictwa MOK. Jednocześnie zaznaczam, że po wielu latach zaniechań, wyłącznie dzięki mojej inicjatywie z końcem ubiegłego roku w Miejskim Ośrodku Kultury została przyjęta Wewnętrzna Procedura Antymobbingowa, której zadaniem jest szeroko rozumiane przeciwdziałanie mobbingowi w zakładzie pracy. Na marginesie zaznaczam, że prace nad procedurą trwały już od października, a za jej powstanie odpowiedzialni są sami pracownicy MOK. W mojej opinii Pan Prezydent podejmuje stosowne kroki w celu zweryfikowania tej absurdalnej sytuacji i rozwiązania jej raz na zawsze. Oczekuję z pełnym spokojem na wyniki prac Komisji - informuje Agnieszka Kołodyńska.
Komentarze (5)
Dodaj swój komentarz