Dziś jest: 17.01.2025
Imieniny: Antoniego, Jana
Data dodania: 2025-01-17 18:30

Aleksandra Sawczuk

Mobilny PSZOK. Propozycja olsztyńskiego ratusza, w związku z obowiązkiem selektywnego zbierania odpadów tekstylnych

Mobilny PSZOK. Propozycja olsztyńskiego ratusza, w związku z obowiązkiem selektywnego zbierania odpadów tekstylnych
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. istockphoto.com

Wraz z początkiem stycznia, zgodnie z przepisami Unii Europejskiej, wszedł w życie obowiązek selektywnego zbierania odpadów tekstylnych. Oznacza to brak możliwości wrzucania ich do pojemników na odpady zmieszane. Zużyte ubrania czy buty powinny trafiać do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Ratusz chce ułatwić mieszkańcom to działanie na rzecz środowiska. Propozycją jest mobilny PSZOK, który stacjonować ma trzykrotnie w ciągu roku na każdym z osiedli stolicy Warmii i Mazur.

reklama

Zmiana przepisów i działanie na rzecz środowiska

Od nowego roku, zgodnie z przepisami UE, zmieniły się zasady segregacji odpadów tekstylnych. Muszą one trafiać obecnie do specjalnych kontenerów. Warto podkreślić, że obowiązek selektywnego zbierania odpadów tekstylnych spoczywa na gminach.

Zużyte ubrania czy buty powinny trafiać do PSZOK-u (Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych). Gminy nie planują bowiem ustawienia oddzielnych pojemników na tekstylia.

W stolicy Warmii i Mazur funkcjonuje obecnie jeden stacjonarny PSZOK. Znajduje się on przy ul. Towarowej 20a i czynny jest od poniedziałku do piątku w godz. 7:00-17:00 oraz w soboty w godzinach 8:00-14:00.

Mobilny PSZOK odwiedzi każde osiedle

Miasto proponuje mieszańcom kolejne rozwiązanie. Chodzi o mobilny PSZOK, przyjmujący również odpady tekstylne. Inicjatywa działa od początku stycznia. Według planu pojazd stacjonował będzie trzykrotnie w ciągu roku na każdym z olsztyńskich osiedli. Harmonogram opublikowany ma zostać na stronie internetowej czysty.olsztyn.eu.

Co ciekawe, jak zaznaczył w rozmowie z Radiem Olsztyn Paweł Gęsicki z Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Olsztynie, w 2025 r. wskaźnik odzysku odpadów wytworzonych przez mieszkańców danej gminy, które muszą trafić do recyklingu, wynosi 55 procent.

Alternatywne rozwiązania

Warto pamiętać, że niepotrzebne ubrania, buty oraz inne tekstylia mieszkańcy mogą wrzucać także do kontenerów Polskiego Czerwonego Krzyża (PCK), dostępnych w wielu olsztyńskich lokalizacjach. Pełną listę nasi Czytelnicy znajdą tutaj.

Co więcej, przed urzędem miasta ustawiono specjalną szafę, w której pozostawić można ciepłe ubrania dla potrzebujących. Chodzi przede wszystkim o kurtki, polary, płaszcze, swetry, jak też czapki, szaliki i rękawiczki. Ogólnopolska inicjatywa nosi nazwę „Punkt Wymiany Ciepła”. Punkt stacjonował będzie przed olsztyńskim ratuszem do końca marca.

W grudniu przed ratuszem stanęła specjalna szafa, w której zostawić można ubrania dla potrzebujących
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Czytaj więcej:

„Punkt Wymiany Ciepła w Olsztynie. Specjalna szafa stanęła przed ratuszem”

Galeria

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • Zi0m 2025-01-17 21:11:26 95.160.*.*
    A za chwilę kaucja wjedzie i każdy będzie sortował i zaginał do skupu - tylko g..o na trawnikach jak było tak dalej będzie.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 0
  • Wielki BU. 2025-01-17 21:00:54 37.31.*.*
    A co na wsi nie mają rodziny dzynsów .
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 0

www.autoczescionline24.pl