Dziś jest: 24.11.2024
Imieniny: Chryzogona, Emmy, Flory
Data dodania: 2012-08-07 13:45

WeronikaPieloch

Moja Warmia - opowieść o krainie dzieciństwa

Znany Warmiak, gawędziarz i autor książek po raz kolejny prezentuje opowieści o dawnej Warmii. W księgarniach można już nabyć publikację ,,Moja Warmia.

reklama
- Ta książka to opowieść o krainie mojego dzieciństwa. O jej smakach i zapachach, dniu powszednim i świętach, ludziach i wydarzeniach, radościach i smuteczkach, czasie nieustannej nauki, ale i beztroskiej zabawy. „Moją Warmię” napisałem z tęsknoty za tamtą krainą. Bo ja tęsknię za tamtą, prawdziwą wsią – pachnącą sianem i obornikiem, podwórkiem z grzebiącymi w piachu kurami, taplającymi się w kałużach kaczkami, mlekiem prosto od krowy, wieczornymi rozmowami domowników przy kuchennym stole lub na ławeczce przed domem. Tęsknię za tamtą Warmią - mówi Edward Cyfus.

Opowieść o dawnej Warmii została zawarta w pięciu rozdziałach, z którym czytelnicy mogą dowiedzieć się, jak wyglądało m.in. dawnej życie w gospodarstwie. Tekst Edwarda Cyfusa wzbogacony jest o fotografie Mieczysława Wieliczki i Ryszarda Boguckiego.
 
Edward Cyfus to gawędziarz, popularyzator gwary i kultury warmińskiej. Urodził się w 1949 roku w Dorotowie, przez kilka lat mieszkał w Niemczech.  Gawędy w języku warmińskim wygłaszał na antenie Radia Olsztyn, publikował też m.in. w Gazecie Olsztyńskiej. Jest autorem książki o gwarze warmińskiej ,,Po naszemu. Gawędy warmińskie” i sagi rodzinnej ,,…a życie toczy się dalej”.

Jest pomysłodawcą Traktu Biskupiego w Bałdach. To właśnie tam,  na pradawnym szlaku łączącym Warszawę z Lidzbarkiem, na Warmię wjeżdżali nowo mianowani biskupi. W Bałdach witani byli uroczyście przez swoich poddanych.

Obecnie Edward Cyfus pracuje w Urzędzie Gminy Purda, jest zaangażowany m.in. we współorganizację Kiermasu Warmińskiego, nawiązującego do tradycji odpustowych na Warmii.

Źródło: WWiM/własne

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl