Dziś jest: 16.04.2025
Imieniny: Bernardety, Cecylii
Data dodania: 2025-04-15 11:00

Oliwia Jaroń

MOK Olsztyn. "SIEWCY" - powrót do korzeni powodem do refleksji nad współczesnością

MOK Olsztyn.
Mariusz Sekulski siejący zboża na polu stworzonym przy byłej zajezdni trolejbusowej
Fot. Oliwia Jaroń / Olsztyn.com.pl

W poniedziałek (14 kwietnia) Miejski Ośrodek Kultury rozpoczął projekt "SIEWCY". W towarzystwie mediów dyrektor MOK, Mariusz Sieniewicz oraz rolnik i ekolog, Mariusz Sekulski, zasiali przy byłej zajezdni trolejbusowej lniankę, orkisz, płaskurkę i len. Dzisiejsze spotkanie w parku Centralnym stanowiło "preludium" całego programu.

reklama

- Postanowiliśmy stworzyć przestrzeń, w której moglibyśmy pokazywać mieszkańcom Olsztyna – zwłaszcza dzieciakom – źródłowe, archetypiczne działania, które kiedyś towarzyszyły człowiekowi. Tworzył wspólnotę z naturą, przyrodą i Matką Ziemią. Chcielibyśmy wrócić do tych światów – motywuje Sieniewicz.

I dodaje: - Chcemy przejść proces od zasiewu do plonu.

Jak mówił Mariusz Sekulski, wybrane odmiany zboża są bardzo stare – były uprawiane już ok. 2 tys. lat p.n.e.

- Był tutaj trawnik, więc sam jestem ciekaw, czy z tego wyjdzie jakiś plon. Ziemia została przygotowana glebogryzarką. Mogła być skażona, więc poprosiłem o badania, byśmy byli przekonani, że ona rokuje, wyda plony, które będziemy mogli użyć. Badania były pozytywne – opowiadał doświadczony właściciel gospodarstwa. - To są stare odmiany, więc może sobie poradzą. Potem kosą zbierzemy plony. Zrobimy wiązanie snopków, dzięki czemu, będą mogły dojrzewać i uniknąć gorszej pogody.

I kontynuuje: - Kultura dotyczy również ziemi.

Słowo "kultura" pochodzi z łaciny - cultus agri - „uprawa roli”.

Organizatorzy projektu mają nadzieję, że z zasianych zbóż, uda się wspólnie upiec chleb, którym będą mogli poczęstować się mieszkańcy.

W poniedziałkowym zasiewie wzięły udział także dzieci z olsztyńskich szkół.

Główną koordynatorką projektu jest Natalia Tejs, artystka i animatorka kultury: - Wracamy do korzeni i cyklu rocznego, według którego kiedyś żyli ludzie. Będziemy nawiązywać do tradycji i folkloru, ale będzie to tylko pretekst do rozmowy o współczesności i człowieka współczesnego – o kondycji Ziemi czy o globalnym ociepleniu – powiedziała Tejs na prośbę portalu Olsztyn.com.pl.

"SIEWCY" mają stanowić cykl wydarzeń animacyjno-kulturalnych, które będą trwały do sierpnia 2025 roku.

Projekt jest podzielony na trzy etapy:
- Przesilenie (21.06-10.07.2025) – nawiązujący do nocy kupały (kwestie "przesilenia wewnętrznego" - zmęczenie, wypalenie i cykliczność życia)
- Czas Burz (12.07-26.07.2025) – symbolika burzy (m.in. z mitologii), ale także w odniesieniu do nas samych – kryzysów psychicznych czy społecznych
- Plony (9.08-24.08.2025) – świętowanie efektów wspólnej pracy.

MOK zaprasza na majowe wydarzenia animacyjne:
- warsztaty familijne pt. "Czego się boimy?" (podczas wydarzenia całe rodziny będą mogły stworzyć strachy np. na złe sny, które staną się elementem pola przy byłej zajezdni trolejbusowej),
- "Rusałki" – podczas wydarzenia na drzewach nad brzegiem Łyny uczestnicy będą wieszać samodzielnie pofarbowane i pocieniowane tkaniny,
- warsztaty tworzenia książki "kucharsko-wspomnieniowej" – w trakcie wydarzenia będzie gotowana m.in. zupa z pokrzyw.

Zaplanowane są także obchody nocy kupały, święta plonów oraz wystawa, której elementem będzie kamienny krąg, służący jako miejsce spotkań, refleksji i rytuału. Jego autorem jest Marcin Piątkowski - rzeźbiarz, działacz społeczny i Żerca (kapłan słowiański).

Motywem towarzyszącym projektowi jest obraz Leona Wyczółkowskiego pt. "Siewca" z 1896 roku. Oryginał znajduje się w Galerii sztuki polskiej 1800-1945 Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Galeria

Komentarze (4)

Dodaj swój komentarz

  • BLASZANY BEMBENEK 2025-04-15 18:40:14 5.184.*.*
    pokłońmy się Ziemi co daje nam życie ...pokłońmy strukturze, kształtów ,barw,zjawisk ....pokłońmy harmonii graną dla ludzi .......
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 1
  • Nie dla Bonżura 2025-04-15 11:53:16 37.225.*.*
    Jaki siewcy taki plon. MOK to raczej marne pole. Samorządowa placówka kulturalna w Olsztynie to nie Zachęta od której wymaga się dużo więcej. Okazuje się że MOK nie jest w stanie bez pieniędzy świadczyć podstawowych usług kulturalnych dla mieszkańców. Silenie się na projekty rodem że wsi niczego nie poprawi. Ludzie śmieją się bo wychodzi przyśnie. Ale pseudartyści zawsze tak mają.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 8
  • Janusz Pisiewicz 2025-04-15 11:50:43 213.184.*.*
    Moja refleksja: warto na tim polu edukować politików, by zamiast siania hejtu i podziałów, robieniem chleba zajęli się skwapliwie. Dziękuję za uwagię.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 0

www.autoczescionline24.pl