Data dodania: 2007-07-04 23:06
Mówisz Warmia i Mazury, myślisz...
Z czym kojarzą się Warmia i Mazury? Jaki symbol regionu powinien trafić na pocztówki i okolicznościowe stemple - żaglówka na tle zachodzącego słońca? A może kręta, wąska droga z drzewami w skrajni? Zapraszamy do zabawy i dyskusji na temat symboli naszego regionu!
Przez całe wakacje będziemy prezentować jeden z symboli, który naszym zdaniem nadaje się do tego, by reprezentować województwo na wakacyjnych pocztówkach, okolicznościowych stemplach, plakatach, czy znaczkach przypominających udane wakacje w naszym regionie. Na ten symbol, który wydaje się Państwu najtrafniejszy możecie głosować na naszej stronie internetowej - www.olsztyn.gazeta.pl. Jeśli macie własne propozycje symbolu Warmii i Mazur piszcie do nas e-maile ([email protected]) i tradycyjne listy (ul. Kołłątaja 21, 10-034 Olsztyn).
Oto nasze propozycje.
1. Żaglówka na tle zachodzącego nad jeziorem słońca
Żaden inny widok tak często nie pojawia się na pocztówkach z wakacji - raz słońce jest czerwone, innym razem niebo prawie granatowe a słońce złote - wariantów jest nieskończenie wiele. Znak ten od lat symbolizuje nasz region, stali bywalcy Warmii i Mazur pamiętają na pewno popularne przed laty proporczyki z takim logo, które można było kupić w większości kiosków Ruchu.
2. Bocian
Nasz region bocianami stoi: mają one swoje gniazda na drzewach, stajniach, stodołach, dachach szkół i kościołach. Wiele mazurskich wierzeń i zabobonów wiąże się z tymi ptakami - przynoszą niemowlaki, biel ich piór tuz po przylocie zapowiada pogodę na lato, a strącenie gniazda wróży nieszczęście.
3. Warmińskie kapliczki i przydrożne mazurskie krzyże
Wielu ludzi w zależności od tego, czy mija krzyż czy kapliczkę poznaje, czy jest jeszcze na Mazurach, czy może już na Warmii. Ich urok i wyjątkowość nie podlegają dyskusji.
4. Dwa nagie grunwaldzkie miecze
Symbolizować mogą nie tylko grunwaldzką wiktorię, ale też lata krzyżackiego panowania nad tymi ziemiami. Marion Doenhoff, Niemka urodzona w Prusach Wschodnich w książce "Nazwy, których nikt nie wymienia" pisała przecież, że "wszędzie na tych ziemiach unosił się duch zakonu".
5. Wąskie kręte drogi z drzewami
U jednych budzą zachwyt, u innych wywołują lawinę przekleństw. Tak czy śmak nie ma kierowcy, który po przejechaniu 50 km tymi trasami nie miałby własnego zdania na ich temat. Poza tym zadrzewionych dróg coraz mniej, więc może warto je uwiecznić choćby na stemplu?
6. Król sielaw
Najbardziej rozpoznawalna mazurska ryba królująca na Warmii i Mazurach, w tym w samym sercu Mazur, czyli w Mikołajkach. Najpyszniejsza - wędzona.
7. Kopernik
Większość życia spędził we Fromborku nie w Toruniu, mieszkał też w Olsztynie i warto by chyba "odzyskać" astronoma dla naszego regionu. Poza tym kopernikowy profil jest rozpoznawalny, jak mało czyj.
8. Tabliczka "Własność prywatna, wstęp wzbroniony."
Coraz więcej zagrodzonych brzegów jezior i lasów, do których wstępu bronią druty kolczaste i płoty z siatki, do których jest przymocowana tabliczka z taką treścią. Coraz częstszy widok w naszym regionie.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz