Przejeżdżając przez wieś Rumian (w gminie Rybno) nie sposób nie zwrócić uwagi na drewniany, barokowy kościół pw. Św. Barbary. Zbudowany w 1714 roku, staraniem księdza Franciszka Neitzlichowskiego, wykonany został w konstrukcji zrębowej, odeskowanej z zewnątrz, krytej gontem i osadzonej na kamiennym cokole.
W roku 2018 ukończono prace konserwatorskie głównego ołtarza świątyni. Wykonano wtedy m.in. drobne dorzeźbienia, usunięto wtórne warstwy kolorystyczne i zrekonstruowano pierwotne wykończenia w formie marmoryzacji, z dużą ilością złoceń i srebrzeń.
Aktualnie budynek objęty jest kolejnymi pracami. Tym razem zajęto się elewacją, która przechodzi proces tzw. fumigacji, z wykorzystaniem fluorku sulfurylu. Fumigacja, krótko mówiąc, polega na pozbyciu się szkodników ze wszystkich drewnianych elementów budynku.
W przypadku barokowej świątyni w Rumianie zabieg ten odbywa się poprzez namiotowanie, czyli zamknięcie fumigowanego obiektu w szczelnym opakowaniu. Tak oto kościół prezentuje się aktualnie jak zapakowana przesyłka kurierska.
Prowadzone w Rumianie prace zostały dofinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Warmińsko-Mazurskiego Konserwatora Zabytków.
Komentarze (1)
Dodaj swój komentarz