Od 2003 roku Laurami nagrodzono już blisko 450 osób, zespołów, instytucji, organizacji czy przedsiębiorstw. Aby zdobyć wyróżnienie należy odznaczyć się w zakresie promocji regionu działalnością społeczną, kulturalną, biznesem i pracą.
- Nasi mieszkańcy osiągają sukcesy indywidualne i zespołowe. To są nasi ambasadorzy, którzy podkreślają trend rozwojowy regionu. Gala trwa już 20 lat i zawsze znajdujemy kandydatów – powiedział marszałek województwa, Gustaw Marek Brzezin i dodał: - Gratulacje i wielkie podziękowania dla wszystkich wyróżnionych. Za pasję, pracę, konsekwencję, za realizację planów i marzeń. Ich sukces indywidualny to sukces całego naszego pięknego regionu. Wspólnie, solidarnie, w zrozumieniu, możemy tworzyć piękne dzieła.
Trend rozwojowy i sukces regionu, o których wspomniał marszałek, będzie można podtrzymać w następnych latach m.in. dzięki środkom unijnym. W lipcu ubiegłego roku minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda i Gustaw Marek Brzezin podpisali w Giżycku kontrakt programowy na lata 2021-2027. Na Warmię i Mazury trafi w sumie prawie 1 mld 800 mln euro z Unii Europejskiej. Na co zostaną przeznaczone środki?
- Stawiamy na kapitał ludzki. Ponad 30 procent całej puli – przeznaczone jest na Europejski Fundusz Społeczny. Ponadto, przy okazji Roku Kopernika chcemy zmierzyć się z ważnym projektem, czyli budową centrum astronomicznego we Fromborku. Celów jest dużo, bo jeszcze budowa od podstaw centrum zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży w Ameryce pod Olsztynkiem – wyliczył marszałek.
Wśród wyróżnionych w kategorii osobowość znalazła się Elżbieta Lendo. To jedna z najbardziej dynamicznych postaci polskiego hotelarstwa. W 2022 roku została Człowiekiem Roku Polskiego Hotelarstwa wg branżowego pisma "Hotelarz". Zarządza hotelami i wyznacza nowe trendy.
- Ja po prostu zwyczajnie pracuję – ze skromnością skonstatowała Lendo. - Cieszę się, że mam możliwość poprzez swoją działalność promować Warmię i Mazury. Jestem zaszczycona, że znalazłam się wśród laureatów gali. To wyróżnienie, ale też zobowiązanie. Do tego, żeby robić to jeszcze lepiej i żeby nie zawieść.
Diamentowy Laur powędrował na ręce Piotra Artura Pętlaka, prezesa firmy Erko. Jest to wielopokoleniowa firma rodzinna z Jonkowa pod Olsztynem. Oprócz złączek kablowych i sprzętu elektrotechnicznego ERKO produkuje m.in. części do najnowszych turbowentylatorowych silników lotniczych takich gigantów, jak Boeing i Airbus.
- Jestem rzadkim bywalcem salonów, także czuję się onieśmielony – przyznał Pętlak w rozmowie z naszym portalem. - Erko w Jonkowie ma 40 lat. Firmę założył mój ojciec razem ze swoimi braćmi. Chyba upór mamy w genach. Konsekwencja, niezłomność, kroczek po kroczku budujemy tę firmę. Trzecie pokolenie już pracuje w spółce córce. Przygotowujemy naszych następców.
Dr n. med. Łukasz Grabarczyk, został wyróżniony w kategorii osobowość. Był jedynym polskim neurochirurgiem operującym w wojennych szpitalach Ukrainy. Wraz z ukraińskim personelem ratował życie setkom rannych, okaleczonych żołnierzy we Lwowie oraz w Kijowie.
- Czasem spotykam się ze stwierdzeniami, że jakimś artystom zabrakło uszlachetniającej roli wojny. Wojna to nie jest nic szlachetnego – podkreślił Grabarczyk. - Wojna to zmarznięte kobiety, biedne dzieci, amputowane kończyny i inwalidzi. Wojna to jest zbrodnia. Miałem nieprzyjemność to zobaczyć. Byłem w wojskowym szpitalu zapasowym. Udało się przeżyć. Oby to nigdy do Polski nie przyszło – dodał.
Lista kategorii, w których wyróżniano „najlepszych” była długa. Znalazły się na niej takie kategorie jak: gospodarka, kultura, nauka, sport ale też sztuka kulinarna czy innowacje i rozwój. Wydarzenie zwieńczył koncert tenorów Tre Voci, a w kuluarach uroczystego przyjęcia nagrodzeni już planowali co zrobią w roku obecnym, by zasłużyć na kolejne wyróżnienia. Bo nie tylko biznes jest ważny. Nie do przecenienia jest jego społeczna rola.
Czytaj również:
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz