Po tygodniu od ogłoszenia przez Prawo i Sprawiedliwość programu społeczno-gospodarczego "Polski Ład", o którym pisaliśmy na łamach portalu już wielokrotnie: Nowy Ład zmienił się w Polski Ład. PiS ogłasza rewolucję w podatkach, emeryturach i nie tylko [WIDEO], Wiemy, kto zyska, a kto straci na Polskim Ładzie, Przykry incydent przed konferencją lokalnych działaczy PiS ws. Polskiego Ładu czy też Piotr Grzymowicz o Polskim Ładzie: ‘’Szacujemy ubytki w budżecie na 60-70 mln zł’’ w niedzielę przedstawiciele Polskiego Stronnictwa Ludowego przedstawili swoją odpowiedź - "Nasz plan dla Polski", który w pierwszym etapie skupia się na trzech zakresach tematycznych: zdrowie Polaków, rozwój przedsiębiorczości i lepszy start dla młodych.
- Po tygodniu od ogłoszenia przez PiS swojego programu, jedno jest pewne: PiS podnosi podatki - mówił już w piątek szef PSL-u, Władysław Kosiniak-Kamysz. - Podnosi dla tych, którzy ciężko pracują, dla tych, którzy przeszli kryzys, dla przedsiębiorców i polskich rodzin. Szczegółów ustawowych nie znamy, a drobnym druczkiem może być napisane bardzo wiele rzeczy, które później nas zaskakują.
Propozycje PSL-u dla ochrony zdrowia to między innymi 6,8 proc. PKB, tysiąc złotych odpisu od podatku dla pacjentów za leczenie w prywatnych placówkach oraz 30 proc. podwyżki wynagrodzeń dla pracowników ochrony zdrowia.
Zdaniem Ludowców środki na te wydatki powinny pochodzić z akcyzy na alkohol i papierosy.
- Ponadto jesteśmy daleko od tego, aby zmieniać szpitale powiatowe w państwowe - mówił Zbigniew Ziejewski, wiceprezes PSL na Warmii i Mazurach. - Wiemy, jak działała państwowa służba zdrowia jak nie było powiatów. Jakie były zaległości szpitali, ile razy je oddłużaliśmy. Dziś większość szpitali na 19 powiatów ma wynik dodatni.
W kwestii rozwoju przedsiębiorczości PSL proponuje dobrowolny ZUS, ograniczenie biurokracji dzięki formule "jeden wniosek – jedna strona" oraz ustanowienie gwarancji niewprowadzania nowych podatków oraz brak nowych podatków przez kolejne dwa lata po pandemii.
Co natomiast politycy mówią na temat "lepszego startu dla młodych"?
- Od ponad roku postulowaliśmy o dofinansowanie kredytów mieszkaniowych. W tej chwili proponujemy aby to było 75 tys. zł na wkład własny na zakup mieszkania bądź domu - powiedział Wojtek Ziober, działacz PSL z Ostródy. - Dodatkowo dla osób, które marzą o swoim domu gdzieś na obrzeżach miasta, czy we wsiach, proponujemy opcję "ziemia za złotówkę".
Zdaniem Ziobera, skarb państwa ma ogromne zasoby ziemii, która nie nadaje się do celów rolnych.
- Powinniśmy również zadbać o to, aby domy były energooszczędne - mówił przedstawiciel PSL.
Polskie Stronnictwo Ludowe w kolejnych tygodniach ma przedstawić kolejne etapy swojego programu.
Komentarze (8)
Dodaj swój komentarz