Data dodania: 2005-11-22 00:00
Ostatnia aktualizacja 2014-07-15 13:32
Naukowcy z Olsztyna i Münster poznają historię Warmii i Mazur
Polacy i Niemcy będą badać historię Warmii i Mazur. Efekty poznamy za kilka miesięcy. Najpierw mieszkańcy Berlina, później Olsztyna dowiedzą się, kim był Ferdinand von Quast, Niemiec i badacz naszego regionu.
Umowę o współpracy podpisał wczoraj Janusz Cygański, dyrektor Muzeum Warmii i Mazur, oraz Hans-Jürgen Karp, prezes Warmińskiego Towarzystwa Historycznego.
Pierwszym wspólnym przedsięwzięciem będzie wystawa pt. "Ferdinand von Quast. Początki konserwatorstwa zabytków w Prusach i na Warmii". Von Quast był niemieckim konserwatorem i badaczem, a warmińskie zabytki wiele mu zawdzięczają. Nadzorował m.in. prace w najbardziej znanych budowlach na Warmii: w zamku w Lidzbarku, Olsztynie, w kościele św. Katarzyny w Braniewie i katedrze we Fromborku. Jego rysunki i litografie pokazują budowle przed ich zasadniczymi przebudowami i stanowią dzisiaj bezcenne źródło informacji o tym, jak kiedyś wyglądała architektura Warmii.
Wystawę przygotują Andrzej Rzempołuch ze strony polskiej, a z niemieckiej Christofer Herrmann, członek Towarzystwa i pracownik olsztyńskiego uniwersytetu. Obaj naukowcy będą szukać ciekawych materiałów historycznych w archiwach polskich i niemieckich. - Christofer Herrmann już dotarł do diariusza z podróży Quasta po Warmii w 1848 roku - cieszy się Andrzej Rzempołuch, kierownik działu sztuki dawnej w olsztyńskim muzeum.
W kwietniu 2006 roku w Starym Ratuszu w Poczdamie zobaczą ją Niemcy. Od września podziwiać ją będzie można na zamku w Olsztynie. Dwujęzyczna wystawa ma służyć odkrywaniu swojej, często wspólnej historii oraz integrowaniu Polaków i Niemców. - Chcemy przekazywać nie tylko naukową wiedzę, ale przede wszystkim zbliżać ludzi - mówi Hans-Jürgen Karp. - Chciałbym, żeby był to początek dalszych wspólnych działań. Dlatego razem zorganizujemy też sesję naukową, która planowana jest w Olsztynie na przyszły rok. Na pewno wypłyną wtedy kolejne warte podjęcia tematy, także bardziej kontrowersyjne dotyczące trudnej polsko-niemieckiej historii - mówi Karp.
- Patrzymy w przeszłość, ale chcemy budować przyszłość - dodaje Janusz Cygański.
Warmińskie Towarzystwo Historyczne obchodzi właśnie 150-lecie istnienia. Założone zostało we Fromborku, ale koleje losu sprawiły, że od 1945 roku siedzibę ma w westfalskim Münster. Działają w nim młodzi historycy, którzy interesują się Warmią z pobudek czysto naukowych. Ale są też naukowcy, którzy przed wojną związani byli z tymi terenami. Sam Jürgen Karp należy do tych ostatnich. Urodził się w Kwidzynie i siłą rzeczy interesował się historią tego regionu. Na razie do Towarzystwa należą tylko Niemcy, ale chętnie widzieliby w swoich szeregach także Polaków. - Nawet kwestie składek jakoś byśmy rozwiązali - żartuje prezes niemieckiego Towarzystwa.
Ferdinand von Quast (1807-1877)
Architekt i badacz architektury. Był pionierem naukowej konserwacji zabytków. W 1843 roku został pierwszy konserwator zabytków w państwie pruskim. Warmii zasłużył się, publikując dzieło "Denkmale der Baukunst im Ermeland" ("Zabytki architektury na Warmii", Berlin od 1852). Opisał i zilustrował w nim wybrane budowle gotyckie w dawnym dominium biskupim. Von Qast jest autorem cennego dla historyków widoku naszego zamku.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz