Przypomnijmy, W listopadzie w artykułach Dodzwonić się do przychodni? Zapomnij... oraz [OPINIE] Internetowa rejestracja do lekarza w Olsztynie – przecież to takie proste... opisaliśmy kłopoty z telefoniczną rejestracją do lekarzy, w tym do przychodni Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. Nasz reporter udał się do rejestracji szpitalnej przychodni. Dwie pielęgniarki były zajęte obsługą pacjentów i żadna z nich nie korzystała w tym czasie z telefonu, ale mimo to był on ciągle zajęty. Na pytanie, co się dzieje, panie rejestratorki wyjaśniły, że to nie u nich leży problem. – Ma to jakiś związek z techniką, ale przecież nie my za to odpowiadamy – poinformowała jedna z nich.
Po naszych artykułach sprawą zajęła się posłanka z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego, Urszula Pasławska, która wystąpiła z interwencją poselską do Ministerstwa Zdrowia, wojewody i warmińsko-mazurskiego oddziału NFZ z prośbą o kontrolę (Po naszych artykułach posłanka Urszula Pasławska interweniuje ws. rejestracji telefonicznej w przychodniach).
Wojewoda Artur Chojecki poinformował posłankę, że skierował prośbę do wojewódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia o podjęcie działań w tym kierunku (Wojewoda reaguje na doniesienia ws. problemów z rejestracją do olsztyńskich przychodni).
Na interwencję odpowiedział także dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, Andrzej Zakrzewski, który w piśmie zapowiedział kontrolę procesu rejestracji telefonicznej. Dyrektor przypomniał również, że niektóre przychodnie umożliwiają rejestrację online.
Odnosząc się z kolei do kwestii systemu rejestracji on-line pragnę wyjaśnić, że w obecnym stanie prawnym ustawowy obowiązek umożliwienia pacjentom umawiania się drogą elektroniczną na wizyty realizują świadczeniodawcy udzielający świadczeń opieki zdrowotnej w szpitalach lub świadczeń specjalistycznych w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej [1]. Wymóg posiadania elektronicznej rejestracji przez świadczeniodawców nie przesądza o zawarciu umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z Narodowym Funduszem Zdrowia. W obecnym stanie prawnym wymaganie to nie stanowi wymogu koniecznego do realizacji świadczeń tylko warunek dodatkowo oceniany podczas kontraktowania świadczeń [2].
- czytamy w piśmie podpisanym przez dyrektora Andrzeja Zakrzewskiego.
Komentarze (26)
Dodaj swój komentarz