Dziś jest: 27.12.2024
Imieniny: Jana, Maksyma, Żanety
Data dodania: 2024-12-26 12:36

Aleksandra Sawczuk

Nietuzinkowe, świąteczne zwyczaje z całego świata [TOP 15]

Nietuzinkowe, świąteczne zwyczaje z całego świata [TOP 15]
Caga Tió jeden z najpopularniejszych symboli świątecznych w Katalonii
Fot. istockphoto.com

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, który celebruje większość społeczeństwa. Każdy kraj ma jednak, służące temu, nieco odmienne zwyczaje. Z dala od naszych tradycji, takich jak kolacja wigilijna czy kolędowanie, na świecie istnieje wiele zaskakujących i często nietypowych praktyk. Wybierzmy się więc w podróż i przyjrzyjmy temu, jak różne kultury obchodzą święta – od oryginalnych potraw, po zaskakujące rytuały. To zestawienie na pewno dostarczy inspiracji do rozmów przy świątecznym stole!

reklama

1. Włochy – La Befana, czyli Święta Czarownica

Włochy to kraj pełen świątecznych tradycji, które często mogą wydawać się dziwne i niespotykane. Na szczególną uwagę zasługuje postać La Befany. To sympatyczna czarownica, która przybywa do dzieci 6 stycznia, czyli w dzień Trzech Króli.

Uznaje się, że La Befana rozdając najmłodszym prezenty, stanowi odpowiednik Św. Mikołaja. Według włoskiej legendy czarownica miała początkowo odmówić pójścia do Betlejem, by zobaczyć Dzieciątko Jezus, z kolei później zapragnęła go odwiedzić. Od tamtej pory La Befana wędruje, rozdając podarki, w nadziei, że kiedyś odnajdzie Jezusa.

Choć niektórym czarownica może bardziej kojarzyć się z postacią, jak z halloweenowej opowieści, we Włoszech stanowi symbol miłości i magii świąt.

2. Norwegia – ukrywanie mioteł przed złymi duchami

W Norwegii za popularne uchodzi przekonanie, że w Wigilię pojawiają się złe duchy i wiedźmy, w celu zabrania mioteł. Zdarza się, że niektórzy chowają je tego dnia, aby żadne czarownice nie miały na czym latać!

To wieloletnia, przekazywana z pokolenia na pokolenie tradycja i wielu Norwegów traktuje ją bardzo poważnie. Odkładanie mioteł w trudno dostępne miejsca zapewnić ma domownikom spokój oraz bezpieczeństwo na nadchodzący rok.

3. Katalonia - Caga Tió, czyli „Kłoda Kupy”

W hiszpańskiej Katalonii jedną z najdziwniejszych i zarazem najbardziej charakterystycznych tradycji jest Caga Tió – czyli drewniana kłoda, która... się załatwia. Udekorowana jest uśmiechniętą buzią, czapką oraz kocem. Pełni rolę swego rodzaju „maskotki”.

Przed świętami dzieci dokarmiają Caga Tió słodyczami i owocami, aby była „najedzona”, z kolei w Wigilię uderzają patykami, śpiewając przy tym specjalną piosenkę, by „wydaliła” podarki, czyli ukryte pod kocem słodycze i małe prezenty.

Choć zwyczaj może wydawać się zabawny i dziwny, wśród Katalończyków jest głęboko zakorzeniony i szczególnie uwielbiany przez najmłodszych.

4. Japonia – święta z kurczakiem z KFC

Choć Boże Narodzenie nie jest w Japonii świętem religijnym, kraj zaczął w tym okresie praktykować własny zwyczaj, który zaskoczyć może niejednego obcokrajowca. Otóż w wigilijną noc w tym kraju popularnością cieszy się jedzenie… kurczaka z KFC.

Zwyczaj narodził się w latach 70-tych, kiedy japoński oddział KFC zainicjował kampanię o nazwie „Kurisumasu ni wa Kentakkii!”(czyli „Kentucky na Boże Narodzenie!”).

Przez lata pomysł zyskał na popularności. Obecnie Japończycy często zamawiają zestawy kurczaka z wyprzedzeniem, aby mieć pewność, że nie zabraknie ich na stole.

5. Wenezuela – rolki zamiast sani

W Wenezueli, a szczególnie w stolicy kraju, czyli Caracas, jednym z najdziwniejszych świątecznych zwyczajów jest jazda do kościoła na poranną mszę wigilijną, na rolkach. Praktyka cieszy się tak dużą popularnością, iż wiele ulic zamyka się dla ruchu samochodowego. Wszystko, by rolkarze mogli bezpiecznie dotrzeć do świątyni.

Choć może się wydawać, że to forma miejskiej rozrywki, dla mieszkańców Caracas to pełnoprawna tradycja świąteczna, która sprawia im wiele radości.

6. Austria – Krampus, przerażający towarzysz Św. Mikołaja

W Austrii świąteczny okres nie jest tylko pełen radości, ale i… grozy! Krampus, czyli demoniczny stwór z rogami i długim językiem, towarzyszy Świętemu Mikołajowi. Jego zadaniem jest straszenie niegrzecznych dzieci.

W przeddzień 6 grudnia, podczas „Krampusnacht” („Nocy Krampusa”), ulicami wędrują przebierańcy w maskach i kostiumach, uzbrojeni w dzwonki i łańcuchy, by wzbudzać wśród dzieci postrach.

Mimo, że wydaje się to mało świąteczne, w Austrii to tradycja, która jednocześnie bawi i przeraża.

7. Ukraina – pajęczyny jako ozdoby choinkowe

Na Ukrainie jednym z tradycyjnych sposobów ozdabiania choinki są pajęczyny. Nie są one jednak prawdziwe. Chodzi o sztuczne dekoracje w kształcie pajęczynek, które mają symbolizować szczęście.

Według ukraińskiej legendy biedna wdowa nie miała czym ozdobić świątecznego drzewka dla swoich dzieci. Pewnej nocy wokół choinki pojawiły się pająki, które oplotły ją delikatnymi nićmi. W świetle poranka pajęczyny miały zamienić się w srebro i złoto. Od tamtej pory pajęcze nici stanowią symbol szczęścia i obfitości.

8. Finlandia – sauna na święta

W Finlandii dużą rolę podczas świąt odgrywa sauna. Służy ona nie tylko jako miejsce relaksu, ale i duchowej odnowy. Finowie wierzą, że podczas świąt w saunie przebywają duchy ich przodków, dlatego każda rodzina starannie przygotowuje miejsce, by stało się przestrzenią do kontemplacji i wyciszenia.

Zdarza się, iż sauna stanowi miejsce spotkań, gdzie odbywa się celebracja w duchu spokoju i harmonii.

9. Czechy – wróżenie z buta

Jeden ze świątecznych zwyczajów w Czechach dotyczy wróżenia z buta. Niezamężne kobiety rzucają tą częścią garderoby przez ramię, celując w drzwi. Jeśli but wyląduje w taki sposób, że jego czubek skierowany będzie w stronę drzwi, uznaje się, że kobieta może spodziewać się w nadchodzącym roku zaręczyn.

Wróżenie z buta to popularny w Czechach zwyczaj i praktykowany często do dziś. Poza wróżbami, aktywność dostarcza wiele śmiechu i radości.

10. Gwatemala – sprzątanie przed Bożym Narodzeniem

W Gwatemali świąteczną tradycję stanowi gruntowne sprzątanie domu oraz palenie śmieci. Uważa się, że w każdej posiadłości zbierają się złe duchy. Z tego powodu tuż przed świętami ludzie dokładnie sprzątają swoje domy i wynoszą niepotrzebne rzeczy. Śmieci są następnie palone, aby z gospodarstw wypędzić zło.

Całą ceremonię nazywa się „Quema del Diablo” („palenie diabła”). Rytuał symbolizuje oczyszczenie oraz nowe otwarcie na Boże Narodzenie.

11. Islandia – 13 Świątecznych Chłopców

Boże Narodzenie jest na Islandii największym świętem w roku, łączącym rodziny i tworzącym magiczną atmosferę w miastach i miasteczkach w całym kraju. Celebrowanie trwa aż 26 dni. Rozpoczyna się 11 grudnia i trwa do 6 stycznia.

Symbolem Bożego Narodzenia (Yule) na Islandii jest 13 Świątecznych Chłopców, zwanych Yule Lads. To odpowiednik Świętych Mikołajów. Sezon rozpoczyna się, kiedy pierwszy z nich przybywa do miasta na 13 dni przed Wigilią. Następnie pojawiają się kolejni. Po jednym każdej nocy aż do Bożego Narodzenia. Okres świąteczny uważa się za zakończony, kiedy ostatni z Yule Lads wraca w góry 6 stycznia.

Warto podkreślić, że grudzień to najciemniejsza pora roku na Islandii, dlatego ciemność rozświetla wówczas morze świątecznych lampek, które zazwyczaj pięknie błyszczą w warstwie śniegu.

12. Szwecja - dzień św. Łucji

W Szwecji świętowanie Bożego Narodzenia rozpoczyna się już 13 grudnia, w dzień św. Łucji, która uznawana jest za patronkę światła. Symbolizuje ją młoda dziewczyna.

Tego dnia Szwedzi przechodzą ulicami miast, w białych ubraniach i ze świecami w dłoniach. Tradycyjną, śniadaniową potrawą są wówczas Lussekatter, czyli bułeczki z szafranem i winogronami.

Obchody świąteczne trwają w Szwecji długo, bowiem Boże Narodzenie kończy się dopiero 13 stycznia.

13. Hiszpania – tradycyjna loteria

Jeden z hiszpańskich świątecznych zwyczajów zakłada, iż prezenty otwiera się dopiero 6 stycznia. Stanowi to symbol przyniesienia darów Jezusowi przez Trzech Króli.

22 grudnia Hiszpanie organizują tradycyjną od 1812 r., coroczną loterię, w której do wygrania jest nawet kilka milionów euro!

Najpopularniejszym przysmakiem jest natomiast turrón, czyli rodzaj nugatu, którym Hiszpanie dzielą się przy wigilijnym stole. Smakołyk przygotowuje się z miodu, cukru, białek jaj oraz orzechów piniowych bądź laskowych czy migdałów.

14. Stany Zjednoczone – Egg Nog, czyli napój z jajka, rumu, cynamonu i gałki muszkatołowej

W kulturze USA Boże Narodzenie zajmuje, oprócz Święta Dziękczynienia, szczególne miejsce. Amerykanie zdobią wówczas domy, skrzynki pocztowe oraz ulice małymi, biało-czerwonymi cukrowymi laseczkami. Często przy kominkach spotyka się zawieszone skarpety czy pończochy, które służą do chowania w nich słodyczy i drobnych upominków.

Warto dodać, że tradycyjny świąteczny napój stanowi w Stanach Zjednoczonych Egg Nog, w którego skład wchodzą jajka, rum, cynamon oraz gałka muszkatołowa.

15. Niemcy – jarmarki bożonarodzeniowe

Uznaje się, iż w Niemczech odbywają się najlepsze jarmarki bożonarodzeniowe. Przystrojone, drewniane straganiki obfitują w tradycyjne przysmaki, ozdoby choinkowe czy grzane wino.

Popularne wśród Niemców są też kalendarze adwentowe. Właściwe, największe świętowanie rozpoczyna się 25 grudnia. Niemcy spotykają się wówczas w rodzinnym gronie, przy tradycyjnych potrawach. Na stołach znajdziemy, m.in. pieczoną gęś, indyka czy dziczyznę. Z kolei biorąc pod uwagę słodkie specjały, najpopularniejsza jest strucla, czyli ciasto drożdżowe z bakaliami. Często w domach popularne jest również wspólne kolędowanie.

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • Janusz Pisiewicz 2024-12-26 13:17:06 95.160.*.*
    Pkt nr trzi - bardzo przipomina mnie tego pana, co wyjechał w podróź krajoznawczom na bliskie południe i nie chce wrócić a nr sześć - tego pana ministra od śkolnictwa i śkodnictwa z Lublina. Pozdrawiam serdećnię.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 2

www.autoczescionline24.pl