Połowiczy niedorozwój twarzy to rzadko występująca wada rozwojowa, charakteryzująca się asymetrycznym brakiem struktur kostnych i tkanek miękkich twarzy. W przypadku operowanej pacjentki choroba objęła brak części żuchwy, deformację oczodołu, kości jarzmowych oraz niedorozwój tkanek miękkich. Wada ta powoduje szereg poważnych problemów zdrowotnych, takich jak trudności w oddychaniu (konieczność tracheotomii) i odżywianiu.
- Aby uniknąć trwałego okaleczenia dziecka, należy wykonywać rekonstrukcje twarzy zgodnie ze wzrostem twarzoczaszki - tłumaczy dr hab. n. med. Krzysztof Dowgierd, kierownik Oddziału Chirurgii Szczękowo-Twarzowej w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie.
Podczas operacji pierwszy raz zastosowano mikroskop dedykowany do superzespoleń naczyniowych, który umożliwia precyzyjne wykonywanie mikrochirurgicznych zabiegów. Szpital Dziecięcy w Olsztynie jest jednym z dwóch ośrodków w Polsce wyposażonych w ten najnowocześniejszy sprzęt. Został on zakupiony w ramach wieloletniego projektu inwestycyjnego „Utworzenie Centrum Leczenia Wad Twarzoczaszki, Mózgoczaszki i Chorób Rzadkich w WSSD w Olsztynie".
- Ten sprzęt znacząco podnosi bezpieczeństwo pacjenta podczas skomplikowanych zabiegów mikrochirurgicznych - podkreśla prof. dr hab. n. med. Łukasz Krakowczyk, specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej z Oddziału Chirurgii Szczękowo-Twarzowej w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie.
Zabieg zaplanowano w wirtualnej rzeczywistości, co pozwoliło na precyzyjne modelowanie kości strzałkowej pacjentki i dopasowanie indywidualnej protezy stawu skroniowo-żuchwowego. W trakcie operacji kość strzałkową uformowano tak, aby zastąpiła brakującą żuchwę, a następnie połączono ją z protezą stawu skroniowo-żuchwowego, którą mocowano do kości skroniowej.
- To metoda niezwykle rzadko stosowana na świecie. Dotąd wykonaliśmy 14 takich zabiegów u dzieci, ale dzisiejszy był pierwszym u pacjenta z połowiczym niedorozwojem twarzy, z wykorzystaniem protezy stawu i mikrochirurgicznej rekonstrukcji żuchwy - dodaje dr hab. n. med. Krzysztof Dowgierd.
Zabieg przeprowadził zespół Oddziału Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Szpitala Dziecięcego w Olsztynie w składzie: dr hab. n. med. Krzysztof Dowgierd, kierownik Oddziału, prof. dr hab. n. med. Łukasz Krakowczyk, specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej, lek. Maciej Borowiec, zastępca kierownika Oddziału, lek. Aneta Sadoń, specjalista chirurgii szczękowo-twarzowej, lek. Zuzanna Sokołowska, rezydenci: lek. Patryk Kołodziejski, lek. Anna Olejnik, lek. Vadim Dodatko oraz zespół pielęgniarski: mgr piel. Kamila Strękowska, mgr piel. Aleksandra Komorkiewicz, lic. piel. Amelia Mirecka, lic. piel. Eryk Osowski.
- Operacja była przełomowa nie tylko dla samej pacjentki, ale również dla polskiej chirurgii dziecięcej – zaznacza dr n. med. Krystyna Piskorz-Ogórek, dyrektor Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. - Dzięki zaawansowanym technologiom i autorskim metodom opracowanym w Olsztynie, Zespół udowodnił, że nawet najbardziej złożone wady u najbardziej chorych pacjentów mogą być skutecznie leczone w naszym Ośrodku. To mnie cieszy jako dyrektora, że możemy nieść nowoczesną i zaawansowaną pomoc pacjentom z chorobami rzadkimi rejonu głowy i szyi. Pacjentka zyskała szansę na lepszą jakość życia, a specjaliści z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie potwierdzili swoją pozycję liderów w leczeniu wad wrodzonych twarzoczaszki.
Operowana pacjentka od lat jest pod opieką wielospecjalistycznego zespołu Szpitala Dziecięcego w Olsztynie, który obejmuje nie tylko chirurgów szczękowo-twarzowych, ale także laryngologów i okulistów. Rekonstrukcja żuchwy i poprawa symetrii twarzy to kluczowe kroki w leczeniu dziewczynki. Po operacji możliwa będzie stopniowa odbudowa uzębienia oraz rehabilitacja funkcji oddechowych i mowy.
Komentarze (4)
Dodaj swój komentarz