W tym roku w ogólnopolskiej akcji Nocy Biologów weźmie udział 26 placówek naukowych z całego kraju. W Olsztynie akcja wystartuje w piątek (9.01.) już o poranku, bo o 8:30; natomiast oficjalne i uroczyste otwarcie zaplanowano na godzinę 11. Całość zakończy się po godz. 23. nad rzeką Łyną, na stanowisku archeologicznym, w miejscu dawnej osady starożytnych Prusów.
Dlaczego Noc Biologów zaczyna się o poranku? - Bo zimą noc jest długa i trwa kilkanaście godzin. Noc Biologów też trwa długo - kilkanaście godzin. A zaczyna się o poranku, aby umożliwić udział młodzieży szkolnej w zorganizowanych grupach - mówi prof. Stanisław Czachorowski, koordynator akcji na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim.
Grzyby pożyteczne i niebezpieczne, Świat odorów, Nocni łowcy, Mózg czuwający i mózg śpiący – praca na dwie zmiany, Bioróżnorodność regionu - to tylko niektóre zagadnienia, które będzie można lepiej poznać podczas piątkowej akcji.
Jednym z celów przedsięwzięcia jest zaszczepienie przekonania o kluczowej roli nauk przyrodniczych w egzystencji populacji ludzkiej na Ziemi, a także znaczenie biogospodarki w rozwoju regionalnym w północno-wschodniej Polsce - mówią organizatorzy.
- W Nocy Biologów nie chodzi tylko o efektowne wybuchy i naukowe show. Zachwyt i zadziwienie, swoistą rozrywką naukową, jest jedynie wstępem do zachwytu nad światem i zachętą do zgłębiania wiedzy. Na poznawanie nigdy nie jest ani za wcześnie ani za późno. Zapraszamy więc wszystkich, niezależnie od wieku i wykształcenia. Każdy znajdzie coś dla siebie. I znajdzie okazję na bliski kontakt z naukami biologicznymi oraz z naukowcami. Będzie niepowtarzalna okazja zwiedzić laboratoria i poznać codzienną pracę naukowców z UWM w Olsztynie, w szczególności z Wydziału Biologii i Biotechnologii - dodaje profesor.
Udział w Nocy Biologów jest bezpłatny, jednak chętni powinni się rejestrować za pośrednictwem strony: www.nocbiologow.home.pl, gdzie znajduje się także szczegółowy program Nocy Biologów.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz