Dziś jest: 24.11.2024
Imieniny: Chryzogona, Emmy, Flory
Data dodania: 2011-03-03 09:33
Ostatnia aktualizacja 2014-07-15 03:20

Redakcja

Nowe prawo ''kanarów''

Od początku tego miesiąca kontrolerzy biletów w autobusach MPK mogą korzystać z nowego prawa. Gapowicz, który odmówi okazania dokumentu tożsamości zostanie zatrzymany do momentu przyjazdu policji.

reklama

Z dniem 1 marca w życie weszła znowelizowana ustawa o transporcie zbiorowym, która upoważnia kontrolerów do żądania okazania dokumentu tożsamości od pasażera jadącego bez biletu. Wedle nowych zasad, jeżeli gapowicz odmówi okazania dokumentu - do czasu przybycia policji będzie musiał pozostać w miejscu przeprowadzania kontroli albo w innym miejscu wskazanym przez kontrolera.

Nowelizacja ustawy nie podoba się olsztyńskim pasażerom autobusów MPK. Jak twierdzą, przepisy mogą spowodować, że kontrolerzy biorąc swoje nowe zadania zbyt dosłownie będą stosować przemoc wobec gapowiczów. Niezrozumiałym wydaje się bowiem zapis ''ujęcia pasażera'' jadącego na gapę. Co prawda w ustawie nie ma nowy o użyciu siły wobec osób, które nie będą chciały dostosować się do zaleceń kontrolera, jednak w praktyce ''ujęcie'' może często wiązać się właśnie z użyciem siły. Jak nowe przepisy sprawdzą się w Olsztynie? Zobaczymy.

Ustawa o prawie przewozowym, która wchodzi w życie z dniem pierwszego marca 2011 roku mówi:

Art. 33a.

7. Przewoźnik lub organizator publicznego transportu zbiorowego albo osoba przez niego upoważniona ma prawo:

- w razie odmowy zapłacenia należności - żądać okazania dokumentu umożliwiającego stwierdzenie tożsamości podróżnego,

- w razie niezapłacenia należności i nieokazania dokumentu - ująć podróżnego i niezwłocznie oddać go w ręce Policji lub innych organów porządkowych, które mają zgodnie z przepisami prawo zatrzymania podróżnego i podjęcia czynności zmierzających do ustalenia jego tożsamości,

8. W przypadku, o którym mowa w ust. 7 pkt 2, do czasu przybycia funkcjonariusza Policji lub innych organów porządkowych, podróżny obowiązany jest pozostać w miejscu przeprowadzania kontroli albo w innym miejscu wskazanym przez przewoźnika lub organizatora publicznego transportu zbiorowego albo osobę przez niego upoważnioną.

Art. 87a. Podróżny, który w czasie kontroli dokumentów przewozu osób lub bagażu, mimo braku odpowiedniego dokumentu przewozu, odmawia zapłacenia należności i okazania dokumentu, umożliwiającego stwierdzenie jego tożsamości, podlega karze grzywny.

Art. 87b. Podróżny, który w czasie kontroli dokumentów przewozu osób lub bagażu nie pozostał w miejscu przeprowadzania kontroli albo w innym miejscu wskazanym przez przewoźnika lub organizatora publicznego transportu zbiorowego albo osobę przez niego upoważnioną do czasu przybycia funkcjonariusza Policji lub innych organów porządkowych, podlega karze grzywny.

Art. 87c. Orzekanie w sprawach określonych w art. 87a i 87b następuje w trybie Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.

 

Źródło: własne

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • popieram przedmówcę 2011-03-04 11:42:04 46.170.*.*
    jazda bez biletu jest zwykłym złodziejstwem - to tak jakby wziąć towar ze sklepu i nie zapłacić (tutaj towarem jest usługa przewozowa). I każdy przyzna, że złodzieja można i powinno się zatrzymać i przekazać policji.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • aandrzej 2011-03-03 11:20:25 89.228.*.*
    i tak powinno być: nie płacisz za bilet to płać za to, niby jak miałoby mpk egzekwować swoje prawa jak pasażer może sobie spokojnie wyjść z autobusu bo nikt nie ma prawa go zatrzymać...
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0

www.autoczescionline24.pl