Kruka czy Dąbrowszczaków? 5 Wileńskiej Brygady AK czy Wincentego Pstrowskiego? Olsztynianie wciąż gubią się w postanowieniach w sprawie nazewnictwa tych olsztyńskich ulic, które miały podlegać ustawie dekomunizacyjnej.
Urzędnicy ratusza wyjaśniają, wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego, który przyznał rację miastu i cofnął zarządzenie zastępcze wojewody w sprawie nazw tych ulicy, jest ostateczny. Ratusz otrzymał uzasadnienia do wyroków - to oznacza, że nazewnictwo już obowiązuje.
Tym samym na mapę Olsztyna wróciła ulica Dąbrowszczaków, Pstrowskiego i Poznańskiego. Nadane zarządzeniem zastępczym przez wojewodę nazwy Kruka, 5 Wielńskiej Brygady AK i Jutrzenki odchodzą więc do lamusa.
- Dziś (29.01) przekazaliśmy do sądu zawiadomienia, które pozwolą zaktualizować w księgi wieczyste - mówi Sławomir Bernat, zastępca dyrektora Wydziału Geodezji Urzędu Miasta Olsztyna - Wprowadziliśmy także zmiany w urzędowych ewidencjach.
**
Przypomnijmy, w myśl ustawy dekomunizacyjnej, zakazującej propagowania komunizmu poprzez nazwy ulic i obiektów w polskich miastach, samorządy do 2 września ubiegłego roku musiały podjąć stosowne uchwały zmieniające zakwestionowane przez IPN nazwy.
Olsztyńscy radni podjęli uchwałę, która zmieniła nazwy ulic: Władysława Hibnera na Pasymską, gen. Zygmunta Berlinga na Rotmistrza Witolda Pileckiego, Hanki Sawickiej na Wrocławską.
Olsztyńscy radni nie dostosowali się więc w pełni do zaleceń IPN-u. Tym samym – zgodnie z prawem sprawa trafiła do wojewody. Ten zarządzeniem zastępczym zmienił nazwy kolejnych sześciu ulic w Olsztynie. Wśród nich znalazła się ulica Dąbrowszczaków, której nadano imię Erwina Kruka. Zmianie uległa również nazwa ulicy Mariana Gotowca, która stała się ulicą ks. Tadeusza Borkowskiego. Malewskiego zmieniła się w ulicę Zbigniewa Herberta, a Pstrowskiego na Żołnierzy Piątej Wileńskiej Brygady AK. Nową nazwę zyskała też obecna ulica Diernowa, którą przemianowano na Świętego Franciszka z Asyżu. Ulica Stefana Poznańskiego zmieniła się w ulicę prof. Antoniego Jutrzenki-Trzebiatowskiego.
Olsztyńscy radni zaskarżyli tę decyzję wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
WSA uchylił decyzję wojewody w sprawie zmiany nazwy ulicy Dąbrowszczaków, argumentując iż wojewoda nie uzasadnił odpowiednio w swoim zarządzeniu, że nazwa ta rzeczywiście symbolizuje ustrój totalitarny.
Wojewoda wykorzystał zaś przysługujące mu prawo i złożył skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
NSA stanął jednak po stronie Rady Miasta, ostatecznie przywracając dawne nazwy trzech olsztyńskich ulic.
Komentarze (5)
Dodaj swój komentarz