Pracownia Pozytonowej Emisyjnej Tomografii (PET-CT) w olsztyńskim szpitalu posiada teraz nowoczesną aparaturę wraz z wyposażeniem towarzyszącym i oprogramowaniem, zakupioną dzięki dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Wartość całej inwestycji wyniosła 8 mln złotych, z czego 2,5 mln to koszt samych prac budowlanych.
Sprzęt korzysta z jednego z najnowszych osiągnięć w dziedzinie obrazowania diagnostycznego - czyli połączenia pozytonowej tomografii emisyjnej (PET) z tomografią komputerową (CT).
Tego typu badania stosuje się w medycynie głównie w badaniach mózgu, serca, nowotworów oraz stanów zapalnych o niejasnym pochodzeniu. Dzięki PET można też wcześnie zdiagnozować chorobę Huntingtona, pomaga ona też w ustaleniach etiologii i przebiegu choroby Alzheimera, Parkinsona, schizofrenii i padaczki. Diagnostyka PET daje bardzo duże prawdopodobieństwo rozpoznania nowotworów (w 90%).
Olsztyn jest czternastym działającym ośrodkiem PET-CT w Polsce. Krótki czas oczekiwania na badanie i jego najwyższa jakość zapewniona dzięki nowoczesnej aparaturze to niewątpliwe zalety olsztyńskiej Pracowni. Dlatego do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego na badanie zgłaszają się pacjenci nie tylko z samego Olsztyna, ale z całej Polski.
Komentarze (3)
Dodaj swój komentarz