Dziś jest: 22.11.2024
Imieniny: Cecylii, Stefana
Data dodania: 2018-02-28 08:50

Redakcja

Nowy pomysł na ciepłownię w Olsztynie. Nie będzie wspólnej spółki publiczno-prywatnej

Zmiany w planach budowy nowej ciepłowni dla Olsztyna. Nie będzie wspólnej spółki w ramach partnerstwa Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Olsztynie z partnerem prywatnym, a Ciepłownia Kortowo pozostanie dalej w całości w zasobach komunalnych. 

reklama

Przypomnijmy, w związku z tym, że w 2020 roku firma Michelin wycofa się z dostarczania ciepła dla miasta, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej było zmuszone znaleźć  inny sposób na zagwarantowanie dostawy ciepła. Tak powstał pomysł zbudowania ciepłowni w formie partnerstwa publiczno-prywatnego.

Postępowanie zostało wszczęte w 2012 roku i miało na celu zapewnienie dostaw ciepła do miejskiej sieci ciepłowniczej w Olsztynie przez okres 25 lat. Projekt zakłada wykorzystanie paliwa alternatywnego wytwarzanego przez Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Olsztynie oraz opcjonalnie z pozostałych zakładów na terenie województwa.

W ramach partnerstwa powstać miałaby nowa ciepłownia, a Ciepłownia Kortowo miałaby zostać zmodernizowana.

Do tej pory postępowanie toczyło się w trybie dialogu konkurencyjnego, w którym uczestniczyło 5 podmiotów wybranych na podstawie kryteriów dopuszczających do udziału w postępowaniu. W ramach dialogu konkurencyjnego  wypracowane zostały wszelkie aspekty przedsięwzięcia.

Przedsięwzięcie miało być realizowane  w formule spółki celowej – spółki PPP, do której MPEC miał wnieść aport w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa, na którą składa się grunt przy ul. Lubelskiej oraz Ciepłownia Kortowo, a partner prywatny wkłady gotówkowe.

Dziś okazuje się, że z tego rozwiązania miasto musi zrezygnować. Powstał nowy pomysł.

- Nie będzie wspólnej spółki w ramach PPP Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Olsztynie z partnerem prywatnym - poinformował prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. - Ciepłownia Kortowo pozostanie dalej w całości w zasobach komunalnych. To kluczowe założenie kontynuacji modelu organizacyjnego i finansowego planowanego przedsięwzięcia.

MPEC otrzmało z NFOŚiGW pozytywną decyzję o wsparciu projektu w formie dotacji na budowę kotła biomasowego.
Dodatkowo podczas przeprowadzonego dialogu technicznego przedsiębiorstwo uzyskało potwierdzenie oferentów o gotowości odkupienia działki i dokumentacji inwestycji przy ul. Lubelskiej. Pozyskanie w ten sposób środków pozwoli na modernizację Ciepłowni Kortowo. Należy przy tym zwrócić uwagę, że spółka celowa PPP nadal powstanie, tylko bez aportu MPEC, o co postulowała w poprzednich etapach strona społeczna. Struktura majątkowa MPEC pozostaje bez zmian. Stworzenie takiego modelu, pozwala na przeniesienie całkowitego ryzyka budowy nowego źródła oraz operowania nim i sfinansowania na partnera prywatnego. MPEC jednak wciąż będzie miało uprawnienia do kontroli gwarantowanych parametrów technicznych, stanu technicznego instalacji oraz warunków sprzedaży energii elektrycznej a także innych wynikających z ustawy PPP a także umowy PPP. W obecnej formule cała odpowiedzialność finansowa za realizację "nowego źródła" spada na partnera prywatnego. Ważnym aspektem wyboru partnera prywatnego podczas przetargu nieograniczonego, jest również fakt konkurencyjności złożonych ofert, co ma bezpośredni wpływ na optymalizację kosztów. Będzie miało to odzwierciedlenie w przyszłości, gdyż rozliczenia MPEC-u będą realizowane wyłącznie do poziomu złożonej oferty.
 

Źródło: UM Olsztyna/własne

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • Miszczu 2018-02-28 14:50:36 37.47.*.*
    Wszystkie portale olsztyńskie mają charakter informacyjny. Żaden nie zadaje trudnych pytań władzy, ani nie drąży w celu wychwycenia przekrętów. Jedna wielka klika. Kadencyjność was ze stołków powysadza.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 1

www.autoczescionline24.pl