Dziś jest: 21.11.2024
Imieniny: Janusza
Data dodania: 2021-12-12 15:12

kzs

O konieczności likwidacji urzędu wojewody, systemie finansowania samorządu oraz obietnicach finansowych Marine Le Pen...

O konieczności likwidacji urzędu wojewody, systemie finansowania samorządu oraz obietnicach finansowych Marine Le Pen...
Redaktor naczelny Portalu Miejskiego Olsztyn.com.pl Krzysztof Szczepanik (pierwszy z lewej) podczas panelu "Lokalny i regionalny wymiar geopolityki. Szansa czy przekleństwo?"
Fot. Materiał prasowy VI Europejskiego Kongresu Samorządów

W Mikołajkach odbywał się w mijającym tygodniu Europejski Kongres Samorządów. W imprezie uczestniczył także (jako prowadzący jeden z paneli dyskusyjnych) przedstawiciel naszej redakcji. Wydarzenie to od kilku lat jest organizowane przez Instytut Studiów Wschodnich. Obecna edycja była współorganizowana przez Urząd Marszałkowski w Olsztynie. Na kilkudziesięciu równolegle prowadzonych panelach dyskusyjnych zaproszeni goście – samorządowcy z całej Polski, naukowcy i przedstawiciele biznesu z całej Europy, politycy – omawiali sprawy, którymi żyje obecnie polski i europejski samorząd.

reklama

Hasłem przewodnim tegorocznego kongresu była "Europa po pandemii: Jak odbudować lokalną gospodarkę?". Wśród najważniejszych tematów, które omawiane są podczas paneli, znalazły się: finansowanie rozwoju regionów, smart-rozwiązania, współpraca transgraniczna oraz tworzenie sprzyjających warunków dla inwestycji.

Jeden z paneli ("Lokalny i regionalny wymiar geopolityki. Szansa czy przekleństwo?") prowadził redaktor naczelny Portalu Miejskiego www.Olsztyn.com.pl Krzysztof Szczepanik.

Nie da się ukryć, że położenie geograficzne determinuje lokalną i regionalną politykę. Dostęp do zasobów naturalnych, surowców, sąsiedztwo głównych szlaków komunikacyjnych niewątpliwie ułatwiają prowadzenie polityki lokalnym władzom. Z drugiej strony istnieje szereg regionów, dla których czynniki geograficzne okazały się mniej łaskawe. Czy w związku z tym skazane są jedynie na marginalizację i peryferyjność? Jak przełamać determinizm geograficzny? Na te pytania starali się odpowiadać prócz samego prowadzącego, także poseł na Sejm RP Sławomir Neumann oraz Antoine Godbert, członek francuskiej agencji „erasmus +”, radny samorządu miasta Tours. Zarazem, jest to profesor na uniwersytecie Paris Dauphinea także wiceprzewodniczący Francuskiego Ruchu Europejskiego.

Sławomir Neumann mówił między innymi, że dla przezwyciężenia determinizmu geograficznego, który powoduje wielkie różnice w rozwoju poszczególnych regionów, należy nie powiększać tak zwane „janosikowe” (bogate samorządy przekazują biedniejszym część swoich zysków) lecz ustalić zasadę, że państwo do budżetu zabiera wpływy z VAT, a całość PIT i CIT pozostaje w samorządach. Ponadto poseł jednoznacznie opowiedział się z likwidacją urzędu wojewody i przekazanie wszelkich kompetencji do samorządowych województw. Neumann bardzo pozytywnie ocenił powstanie powiatów. Za jednak zdecydowany minus uważa on brak wystarczających dochodów własnych tych samorządów. Powoduje to, że powiaty „wiszą” na dotacjach centralnych. Poseł na Sejm przypominał także, iż polskie członkostwo w Unii Europejskiej to nie tylko płynące z Brukseli dotacje. Trzeba bowiem przypomnieć wszystkim sceptykom, że polski eksport w roku 2003, a więc tuż przed przystąpieniem do Unii to było raptem około 50 miliardów euro rocznie, a obecnie jest to już sporo ponad 200 miliardów euro rocznie. Zyski z tych transakcji eksportowych wpływają także do kas samorządowych pozwalając na wiele lokalnych inwestycji podnoszących jakość życia w Polsce powiatowej i gminnej.

Antoine Godbert przedstawiał doświadczenia francuskich samorządów. Przypominał, że jego kraj jest mocno scentralizowany. Samorządy jednak działają w miarę samodzielnie. Bo to jest „podstawa demokracji” - podkreślał. Na pytanie prowadzącego czy możemy jako kraj liczyć na to, że Marine Le Pen zrealizuje po wyborach prezydenckich we Francji swoją obietnicę zrekompensowania kwot mandatów jakie nakładają na polskie władze instancje unijne, Antoine Godbert odpowiedział: „Pani Le Pen może z własnych pieniędzy te opłaty zrekompensować, bo ja nie przewiduję iżby wygrała ona wybory prezydenckie”.

Kongres odbył się po raz szósty, ale pierwszy raz gospodarzem wydarzenia były Mikołajki.

kzs, kru

Galeria

Komentarze (7)

Dodaj swój komentarz

  • Jajczyszyn 2021-12-13 12:51:18 5.173.*.*
    Wy byście Polskę zlikwidowali, nie tylko Wojewodę !
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
  • Realista 2021-12-12 19:25:32 81.190.*.*
    Interesujące wydarzenie. Liczę że pojawi się tu więcej relacji, informacji, materiałów. Pozdrawiam
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 1
  • docho 2021-12-12 18:53:05 178.42.*.*
    Ci co teraz knują po przejęciu władzy okażą sie oprawcami.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 6
  • Janusz Pisiewicz 2021-12-12 15:46:27 95.160.*.*
    No paczcie Państwo, jakie to pyskate jedno z drugim... Panie Naczelniku, nasz zbawco i dobrodzieju, czas znowu zakręcić kurek?
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 4
  • Janusz Platfusiewicz 2021-12-12 15:41:13 37.248.*.*
    Le Pen spoko babka. A PO to śmierdzące gówno.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 14

www.autoczescionline24.pl