Dziś jest: 22.11.2024
Imieniny: Cecylii, Stefana
Data dodania: 2016-02-20 18:08

Redakcja

500 lat temu do Olsztyna przybył Mikołaj Kopernik [ZDJĘCIA Z OBCHODÓW]

500 lat temu do Olsztyna przybył Mikołaj Kopernik [ZDJĘCIA Z OBCHODÓW]
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

W tym roku mija 500 lat od przybycia Mikołaja Kopernika do Olsztyna. Inauguracja obchodów tego wydarzenia odbyła się w rocznicę urodzin wybitnego uczonego.

reklama

Choć najwybitniejszy polski astronom urodził się w Toruniu to znaczą część swego życia związał z Warmią. Inaugurację obchodów 500-lecia zaplanowano na piątek - w rocznicę urodzin wybitnego uczonego.

W uroczystościach, które odbyły się w sali projekcyjnej olsztyńskiego planetarium, wzięli udział m.in. wicemarszałek województwa Wioletta Śląska-Zyśk, prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, starosta olsztyński Małgorzata Chyziak,  przewodnicząca Rady Miasta Halina Ciunel i dyrektor Biura Wojewody Agnieszka Warakomska-Poczobutt.

Nie mogło również zabraknąć samego... Mikołaja Kopernika, w którego wcielił aktor teatru Stefana Jaracza - Jarosław Borodziuk.

Prócz oficjalnych wystąpień w programie wydarzenia znalazło się otwarcie wystawy pod tytułem "Mikołaj Kopernik", panel dyskusyjny "Oblicza Mikołaja Kopernika", w którym udział wzięli prof. Zoja Jaroszewicz-Pieresławcew, dr Wojciech Szalkiewicz, dr Jacek Szubiakowski oraz ks. dr Jan Jerzy Górny.

Podczas uroczystości miała miejsce również premiera książki dra Wojciecha Szalkiewicza "Złoto Kopernika", a także koncert muzyki elektronicznej z wizualizacjami na kopule. Na zakończenie obchodów 500-lecia wjechał jubileuszowy tort z wizerunkiem Mikołaja Kopernika.

Z okazji jubileuszu 500-lecia przybycia Kopernika do Olsztyna, wyjątkową wystawę mogą odwiedzać również mieszkańcy obwodu kaliningradzkiego. "Mikołaj Kopernik 1473-1543" to propozycja, która jest już dostępna w Kaliningradzie. Wystawę oficjalnie otworzyli zastępca prezydenta Olsztyna Jarosław Słoma, dyrektor Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego Jacek Szubiakowski oraz Mer Kaliningradu Aleksander Jaroszuk.

- Składa się z 18 plakatów prezentujących najważniejsze aspekty życia Mikołaja Kopernika  - wyjaśnia dyrektor Biura Promocji olsztyńskiego ratusza, Krzysztof Otoliński. - Historia ma swój początek w dzieciństwie Kopernika, który spędził je w Toruniu. Następnie wystawa opowiada o kolejnych etapach edukacji Kopernika, zarówno w Polsce jak i we Włoszech. Szczególny nacisk położono na przedstawienie jego życia oraz działalności naukowej administracyjnej na Warmii i w Olsztynie, gdzie zamieszkiwał w latach najbardziej intensywnej aktywności twórczej.

To właśnie w Olsztynie Kopernik skonstruował słynną tablicę astronomiczną (jest unikatem na skalę światową, który wciąż można oglądać w zamku) i za jej pomocą obserwował Słońce, zaś około 1520 roku zaczął spisywać swoje najsłynniejsze dzieło "O obrotach sfer niebieskich" zawierające rewolucyjną heliocentryczną teorię wszechświata.

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl