Główne uroczystości odbyły się w samo południe na wojskowym cmentarzu przy ul. Szarych Szeregów, gdzie po wysłuchaniu syren alarmowych odbyły się wystąpienia zaproszonych osób.
"Przypominania historii chyba nigdy nie jest za dużo" - tym zdaniem swoje przemówienie rozpoczął zastępca prezydenta Olsztyna - Bogusław Szwedowicz. - Nawet jeżeli była ona dla naszego narodu tragiczna, ale w rezultacie również i chlubna, chociażby ze względu zwycięski udział w zakończeniu tej wojny. Chociaż o tej wojnie wiemy już bardzo dużo, to o jej ofiarach ciągle za mało" - dodał.
Także Anna Wasilewska, Członek Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, przypomniała, iż II Wojna Światowa była najbardziej tragicznym konfliktem zbrojnym: - Niech to będzie wspomnieniem o tym najtragiczniejszym w dziejach XX-wiecznej Europy wydarzeniu. Niech będzie także przestrogą dla wszystkich jej mieszkańców i zachętą do nieustannej troski o zasady pokojowego współistnienia narodów. Dziś obchodząc rocznicę wybuchu II Wojny Światowej ważne jest, aby wyciągnąć wnioski i razem budować bezpieczną przyszłość. Dziś najważniejsze jest, aby nigdy mieszkańców naszego kraju i żadnego innego nie budziło wycie syren i huk wybuchów - powiedziała Wasilewska.
Na zakończenie uroczystości złożono kwiaty i znicze pod pomnikiem upamiętniającym ofiary wojny.
Osobne uroczystości na wojskowym cmentarzu przy ul. Szarych Szeregów na godzinę 17 zaplanował lokalny komitet Prawa i Sprawiedliwości.
* * *
II Wojna Światowa była największym konfliktem zbrojnym w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów osób.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz