OBO co roku cieszy się dużym zaangażowaniem olsztynian.
– W tym roku do budżetu obywatelskiego zgłoszono 183 projekty. Wszystkie kryteria formalne i merytoryczne spełniło 118 wniosków, które obecnie już można zobaczyć na stronie internetowej glosujobo.olsztyn.eu – informuje przewodniczący Zespołu Koordynującego OBO 2020, Paweł Szczur.
Dodał, że 23 z nich są to projekty miejskie a 95 osiedlowe.
Tak jak w latach poprzednich podział na inicjatywy osiedlowe oraz ogólnomiejskie zostaje zachowany. Pojawiają się jednak pewne zmiany. Dotyczą one przede wszystkim ilości projektów, na które możemy zagłosować w VII edycji OBO.
– Wcześniej można było zagłosować tylko na jeden projekt. W tym roku, w związku z wnioskami mieszkańców, wprowadzono system, w którym mogą oni zagłosować na 3 projekty miejskie oraz 3 osiedlowe, w kolejności od tego projektu, który najbardziej by chcieli, żeby został zrealizowany – opowiada Paweł Szczur.
Według nowego systemu możemy wybrać aż 6 interesujących nas inicjatyw, po czym każdej z nich przyznajemy odpowiednio od 1 do 3 punktów.
Kolejna zmiana to także liczba środków, jakie zostaną przekazane na poszczególne projekty osiedlowe.
– Wysokość środków, które będą przekazane dla osiedli, po raz pierwszy zależy od ilości mieszkańców. Została również ustalona kwota bazowa, od której rozpoczynamy możliwość finansowania – zapowiada prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz.
Inicjatywy Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego zarówno miejskie, jak i osiedlowe, podzielone zostały na projekty, tzw. „twarde”, czyli dotyczące infrastruktury (finansowanie: miejskie – 500 tys. zł i osiedlowe – w zależności od liczby mieszkańców) oraz „miękkie”, czyli festiwale oraz wydarzenia kulturalne (miejskie – 50 tys. zł oraz osiedlowe – 25 tys. zł).
Tak jak w edycjach poprzednich, na wybrane projekty możemy głosować za pośrednictwem strony internetowej oraz w specjalnie przygotowanych punktach. W najbliższym czasie na stronie internetowej OBO podana zostanie lista ok. 50 miejsc, w których możemy oddać głos. Będą to m.in. filie miejskich bibliotek publicznych, urząd miasta oraz jego punkty, a także część placówek prowadzonych przez jednostki miejskie, tj. baseny oraz galerie.
– Zachęcamy do głosowania przez stronę internetową. Tam najwygodniej można zapoznać się ze wszystkimi wnioskami i nie trzeba wprowadzać wielu danych, jak w przypadku głosowania w punktach. Na stronie internetowej wystarczy kliknąć na projekt, po czym wszystko zostaje automatycznie dodawane do listy wniosków, na które chcemy oddać głosy – tłumaczy przewodniczący Zespołu Koordynującego OBO.
Lista projektów: https://glosujobo.olsztyn.eu/projekty
Komentarze (6)
Dodaj swój komentarz