To kolejny sukces tego środowiska. W dwóch poprzednich konkursach jego projekty znalazły się również na czołowych miejscach w tej rywalizacji. Przekazywane mieszkańcom miasta pod głosowanie rozwiązania okazały się więc ponownie najbardziej przekonujące i najatrakcyjniejsze.
Przypomnijmy, że zwycięski projekt dotyczy zagospodarowanie terenu przyległego do Olimpijskiego Stadionu Rugby z uwzględnieniem doliny i płynącej w dole Łyny oraz wjazdu na parking, parkingu i ścieżki prowadzącej do tarasu. Powstały w ten sposób taras będzie spełniał funkcję edukacyjną dla przedszkolaków, dzieci i młodzieży szkolnej, a jednocześnie funkcję rekreacyjną i integracyjną dla pozostałych mieszkańców miasta. To jest obecnie zupełnie zapuszczone, ale niezwykle cenne miejsce, które po uporządkowaniu wraz z doliną oraz rzeką, i przy zachowaniu istniejącego drzewostanu, stanie się urokliwym zakątkiem Olsztyna i to w jego centrum. Zostaną zainstalowane ławki i leżaki parkowe, urządzenia do ćwiczeń, stojaki na rowery oraz tablice informacyjne o istniejącej w tym miejscu przyrodzie i historii koszarów dragonów oraz stadionu. Realizację tego projektu oceniono zaledwie na pół miliona zł.
Natomiast projekt, którego autorzy zatytułowali: „Piłka z jajem - czyli rugby dla wszystkich”, przewiduje propagowanie aktywności fizycznej wśród mieszkańców Olsztyna, poprzez udział w zajęciach i grę w rugby. Oceniono go na 50 tysięcy zł.
Mamy to, wygraliśmy 550 tysięcy złotych, mimo wielu przeciwności, wygraliśmy w Olsztyńskim Budżecie Obywatelskim”
- napisał na swoim facebooku Henryk Pach, prezes Warmińsko-Mazurskiego Okręgowego Związku Rugby główny inicjator i propagator zwycięskich projektów i dodał:
Wygraliśmy, dzięki naszej ciężkiej pracy, uporowi i lojalności oraz wsparciu mieszkańców Olsztyna. Dziękuję wszystkim partnerom, młodzieży, naszym zawodnikom ich rodzinom i wydawnictwu Macieja Gosiewskiego oraz projektantowi Mateuszowi Rychterowi. Zaufało nam prawie trzy tysięcy mieszkańców Olsztyna, oddając głos na te dwa nasze projekty. Idziemy dalej, czekają nas kolejne projekty.
Portal Olsztyn.com.pl zapytał Henryka Pacha, czy propozycje te po realizacji będą dostępne dla wszystkich? - Oczywiście, że tak – odpowiedział. – To przewiduje regulamin OBO, a nawet gdyby tak nie było, to wejście na „Edukacyjny Ekotaras” będzie przebiegało obok stadionu i nie będzie zamykane, czyli dostępne całodobowo. Jeżeli chodzi o „Rugby dla wszystkich, to już sama nazwa wskazuje komu będzie służyć: chętnym dzieciom, młodzieży i dorosłym bez względu na płeć, a te pieniądze pójdą m.in. na wynajęcie hali, pływalni, zakup sprzętu itd.
Henryk Pach
To nie przypadek, że w czołówce OBO znalazły się propozycje dotyczące m.in. wzbogacenia bazy sportowo-rekreacyjnej stolicy Warmii i Mazur, której braki są powszechnie odczuwalne. To były nie jedyne docenione propozycje Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego w tym zakresie. Wśród projektów miejskich zrealizowane zostaną ponadto: „Rowerowy plac zabaw Pumptruck Olsztyn - Jaroty” i „Grajmy w koszykówkę! - modernizacja boiska na terenie III LO w Olsztynie”. Natomiast wśród projektów osiedlowych: „Rozbudowa Skateparku Jaroty”, „Plac zabaw i miejsce wypoczynku przy Łynostradzie”, „Ścieżki spacerowe i mała architektura dla parku kieszonkowego Zatorze/Podleśna”, „Bezobsługowy kompleks wspinaczkowy dla dzieci i zaawansowanych wspinaczy (sztuczne głazy do wspinania - bouldery) na osiedlu Wojska Polskiego”.
Nie wszystkie zgłoszone do konkursu propozycje dotyczące sportu, rekreacji i turystyki uzyskały wystarczające poparcie mieszkańców. Mamy nadzieję, że uzyskają je w kolejnym OBO. Oto one: Siłownia Stomil - adaptacja pomieszczeń OSIR przy stadionie, Wykonanie ścianki tenisowej na oś. Generałów, Ale sztuka, Ale harce!, Plac rekreacyjny przy ul. Sosnkowskiego - budowa ogrodzonego placu zabaw z bezpieczną nawierzchnią, drążki do ćwiczeń siłowych, ławki na placu oraz chodnik łączący z ul. Andersa, Roztańczony Targ Rybny, Kanta-Witosa-Bajkowe-Krasickiego-Mroza - modernizacja terenu rekreacyjno-wypoczynkowego wraz z regeneracją oczka, Olsztyńska Liga Futbolu Flagowego, Lakers Family American Day, Olsztyński Piknik Rowerowy, Bezpieczne i aktywne Gutkowo, Siłownia na powietrzu dla osób niepełnosprawnych z możliwością korzystania przez wszystkich mieszkańców, Wykonanie ciągu pieszo-rowerowego wraz ze zjazdem na wózki i rowery łączącego ulicę Andersa z Sucharskiego.
Tak ma wyglądać Olimpijski Stadion Rugby w Olsztynie
Lech Janka
Komentarze (10)
Dodaj swój komentarz