To jubileuszowa X edycja tych oryginalnych konsultacji społecznych, dzięki którym mieszkańcy otrzymują realny wpływ na wygląd Olsztyna.
- Budżet obywatelski to doskonały przykład współrządzenia miastem. Każdego roku mieszkańcy zgłaszają doskonałe, często zaskakujące pomysły. Przekazują nam w ten sposób oczekiwania społeczności – powiedział prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz.
Powstanie nowych parków, inwestycje w sportową infrastrukturę, wydarzenia kulturalne - to tylko niektóre z pomysłów, jakie w tym roku trafią pod głosowanie. Każdy z wniosków musiał zostać oceniony przez zespoły opiniujący i koordynujący.
- To była wymagająca praca, ale dzięki temu wiemy, że propozycje zakwalifikowane do głosowania są bardzo dobrze dopracowane - przyznała przewodnicząca Zespołu Opiniującego, Ewa Szóstak. - Praca przy budżecie obywatelskim to z jednej strony odkrywanie oczekiwań mieszkańców, z drugiej zaś poznawanie miasta na nowo - dodał przewodniczący Zespołu Koordynującego, Robert Szewczyk.
Do trwającej edycji OBO zostały złożone 172 wnioski - 131 osiedlowych oraz 42 miejskie. Po sprawdzeniu ich pod względem formalnym i merytorycznym do głosowania zostało skierowanych 120 projektów, w tym 89 osiedlowych i 31 miejskich.
- Teraz przed inicjatorami projektów ponaddwutygodniowy czas na promocję zadań zakwalifikowanych do głosowania - poinformował dyrektor Biura Prezydenta Miasta i Dialogu Obywatelskiego, Aneta Szpaderska. - Głosowanie zacznie się 5 czerwca i potrwa do 18 czerwca. Werdykt mieszkańców poznamy 12 lipca.
Limit X Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego to 7,5 mln złotych. Kwota zarezerwowana na projekty miejskie to 2,4 mln złotych, a na osiedlowe - 5,1 mln. Kwota bazowa dla każdego osiedla wynosi 150 tys. zł, do tego została doliczona kwota dodatkowa uzależniona od liczby mieszkańców danego osiedla.
Ważna informacja dla mieszkańców Olsztyna, którzy nie są niezameldowani w naszym mieście. To ostatni dzwonek, by zostały dopuszczone do głosowania w Olsztyńskim Budżecie Obywatelskim. Czas na złożenie stosownego wniosku mija w piątek (19 maja).
- Zachęcamy, by osoby niezameldowane, ale będące mieszkańcami naszego miasta wzięły udział w głosowaniu - powiedziala Beata Kardynał-Stawicka z Biura Prezydenta Miasta i Dialogu Obywatelskiego Urzędu Miasta Olsztyna. - Osoby nieznajdujące się w bazie meldunków oraz w rejestrze wyborców mogą zostać dołączone do bazy osób uprawnionych do głosowania na podstawie złożonego oświadczenia. Dokument należy dostarczyć do Kancelarii Ogólnej Urzędu Miasta.
PEŁNA LISTA ZADAŃ ZAKWALIFIKANOWANYCH DO GŁOSOWANIA
Czytaj również:
Wnioski do OBO 2024 złożone. Wiemy, które osiedla były najbardziej pomysłowe
Komentarze (2)
Dodaj swój komentarz