Data dodania: 2009-09-30 08:53
Obrady Sejmiku Wojewódzkiego, a gdzie Marszałek?
Pogarszająca się sytuacja na rynku pracy w regionie, odwołanie Cygańskiego i apel o udzielenie pomocy ofiarom pożaru na Towarowej. To główne kwestie poruszane na XXXIII Sesji Sejmiku Województwa
Obrady rozpoczęła część pytań i apeli do Marszałka, o niezrozumiałe lub zbyt ogólne stwierdzenia w sprawozdaniu z prac Zarządu w okresie między Sesjami. Niestety, Jacek Protas był nieobecny z powodu wyjazdu służbowego, co bardzo zbulwersowało radnych. Wiceprzewodniczący Sejmiku Andrzej Ryński zarzucił Marszałkowi brak zorganizowania, skoro nie może przestrzegać kalendarza obrad, ustalonego rok wcześniej. Urząd reprezentowali, wicemarszałek Urszula Pasławska i Jolanta Szulc oraz członek Zarządu Jarosław Słoma.
Poruszono temat, pomocy ofiarom pożaru pomieszczenia socjalnego przy ulicy Towarowej. Radny Artur Chojecki, apelował o przeznaczenie na rzecz poszkodowanych środków z rezerwy finansowej województwa.
Radna Bożena Ulewicz, przedstawiła zebranym swój punkt widzenia na sprawę odwołania dyrektora Muzeum Warmii i Mazur. Przytoczyła fragmenty prasowe, krytykujące decyzję Marszałka o odsunięciu Cygańskiego ze stanowiska. Poddała pod wątpliwość wyliczane przez urzędników powody jego odwołania, jednocześnie apelując o ujawnienie tych prawdziwych. Wspomniała, że jest w stanie uwierzyć w podawaną przez prasę informację, która łączy odsunięcie dyrektora ze sprawą lidzbarską. Cygański nie chciał zezwolić na przebudowę podzamcza lidzbarskiego w czterogwiazdkowy hotel. Nieoficjalnie mówi się, że ten projekt miał duże poparcie władz województwa. Ulewicz grzmiała „Tryb odwołania Cygańskiego jest haniebny!!” Z przedmówczynią zgodził się radny Ryński, kierując w stronę urzędu marszałka słowa „Chłopcy i dziewczęta, zwłaszcza dziewczęta, nie idźcie tą drogą”.
Wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie, Wiesław Drożdżyński, przedstawił radnym prezentacje dotyczącą stanu regionalnego rynku pracy. Statystyki przerażały. Mimo, iż wskazują niewielki wzrost pensji osób zatrudnionych w przedsiębiorstwach, to w rozliczeniu rocznym, biorąc pod uwagę inflację, wychodzimy na zero. W I półroczu 2009 roku, ilość bezrobotnych wzrosła aż o 6 tysięcy osób. Co szósty aktywny zawodowo, zostaje bez pracy. Najgorsza sytuacja jest w powiecie bartoszyckim, braniewskim, piskim, lidzbarskim i węgorzewskim. Ogólny wskaźnik bezrobocia dla całego województwa wynosi 17,8 procent gdzie średnia krajowa to 11 procent. Drożdżyński nie ukrywał, że sytuacja do końca roku jeszcze się pogorszy.
Sesja obfitowała w zgodne przyjmowanie uchwał. Między innymi zatwierdzono projekt dotacji celowej dla ofiar powodzi z czerwca tego roku w gminie Czarna i Ropczyce. Pomoc, wedle uchwały, dostanie także gmina i Miasto Frombork na program „Iluminacja zabytkowych obiektów budowlanych Wzgórza Katedralnego”. Na koniec, radni zaakceptowali pomysł, aby rok 2010 uznać rokiem Grunwaldzkim.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz