Dlaczego towarzystwa ubezpieczeniowe odmawiają sprzedaży polis komunikacyjnych?
Polskie towarzystwa ubezpieczeniowe uzyskują 50 procent zysków ze sprzedaży polis OC, podczas gdy w Europie Zachodniej jedynie 30 procent wszystkich sprzedawanych przez nie ubezpieczeń to polisy komunikacyjne. Z tego powodu tym bardziej dziwi niechęć rodzimych zakładów ubezpieczeniowych do sprzedawania polis OC dla samochodów zabytkowych. Zdarza się, że ubezpieczyciel odmawia zaoferowania OC, tłumacząc, że w jego ofercie nie ma polis dla kierowców poruszających się samochodami zabytkowymi. Jest to działanie niezgodne z prawem, gdyż każde towarzystwo ubezpieczeniowe oferujące polisy OC ma obowiązek ich sprzedaży dla aut zarejestrowanych i posiadających ważny przegląd techniczny. Jeżeli więc oldtimer został dopuszczony do ruchu, zakład ubezpieczeniowy ma obowiązek sprzedać OC dla niego.
W sytuacji, gdy wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe odmówią sprzedaży OC, kierowca ma możliwość napisania oferty OC z ustaloną przez siebie składką i przesłania jej do wybranego zakładu ubezpieczeniowego. Jeśli instytucja nie odpowie na pismo w określonym ustawowo czasie, uznaje się, że akceptuje ofertę kierowcy – dotyczy to nawet tych sytuacji, gdy kierowca zaproponuje składkę roczną o wysokości… 1 zł. Jeżeli natomiast firma nie chce przyjąć oferty, ma obowiązek zaproponować inną składkę – nie ma możliwości odrzucenia propozycji kierowcy bez podawania własnej. Kierowca może zarówno zgodzić się na zaproponowaną mu ofertę, jak i nie przyjąć jej i przygotować pismo do kolejnego towarzystwa ubezpieczeniowego.
Z AC nieco trudniej
Nieco inaczej wygląda kwestia AC dla samochodów zabytkowych. Zakłady ubezpieczeniowe mogą odmówić jego sprzedaży w przypadku każdego pojazdu, gdyż jest to ubezpieczenie dodatkowe. Ustawodawca nie nakłada zatem obowiązku jego posiadania na kierowców. Aby zakupić korzystne AC dla oldtimera, warto korzystać z brytyjskich ofert takich jak https://www.sureterm.com/classic-car-insurance/, które są przygotowane specjalnie dla właścicieli aut zabytkowych. Są to ubezpieczenia obowiązujące na obszarze całej Europy, dlatego bez przeszkód mogą z nich korzystać kierowcy zamieszkujący na stałe w Polsce.
Komentarze (2)
Dodaj swój komentarz