Obecnie w Polsce jest ogromny problem z umieszczaniem dzieci w żłobkach, bo tych jest jak na lekarstwo. Wedle przepisów nowej ustawy, pod opiekę żłobka czy klubiku dziecięcego będzie można oddać dziecko do lat 3, a w nieuzasadnionych przypadkach, kiedy niemożliwe jest objęcie dziecka wychowaniem przedszkolnym, również dziecko do lat 4.
Założenie żłobka nie będzie już graniczyło z cudem, jak ma to miejsce obecnie. Żłobki przestają być bowiem zakładami opieki zdrowotnej - nie podlegają już pod resort zdrowia a Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Dzięki temu, zmienią się rygorystyczne wymagania odnośnie warunków lokalowych czy sanitarnych.
Żłobki będą prowadzone przez osoby fizyczne, prawne, gminy lub stowarzyszenia. Opieka nad dzieckiem w żłobku sprawowana będzie maksymalnie 10 godzin dziennie - z możliwością wydłużenia tego czasu za dodatkową opłatą. W przypadku klubików dziecięcych będzie to maksymalnie 5 godzin dziennie.
Do żłobków przyjmowane będą maluchy od ukończenia 20 tygodnia życia do 3 lat, natomiast do klubików dzieci, które ukończyły pierwszy rok życia, ale nie ukończyły 3 lat.
W żłobkach i klubikach zatrudniane będą osoby posiadające dyplom pielęgniarki, położnej, opiekunki dziecięcej, nauczyciela wychowania przedszkolnego czy pedagoga opiekuńczo-wychowawczego. Jeśli w żłobku będzie więcej niż dwadzieścioro dzieci, placówka będzie zobowiązana zatrudnić co najmniej jedną pielęgniarkę lub położną
Jeden opiekun w żłobku będzie mógł zajmować się maksymalnie ośmiorgiem dzieci. Jeśli w grupie będą dzieci niepełnosprawne lub takie, które nie ukończyły roku - jeden opiekun zajmie się pięciorgiem takich maluchów.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz