Jeżeli chodzi o ogólniaki to na 1. miejscu jest Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące w Toruniu. Z techników najlepiej wypadło Technikum Mechatroniczne nr 1 w Warszawie.
Jednak w pierwszej 10. najlepszych szkół, nawet w kilku pierwszych 10., próżno szukać szkoły z Warmii i Mazur.
Jeżeli chodzi o licea, to najwyżej uplasowało się II Liceum Ogólnokształcące im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego (77. miejsce w ogólnopolskim rankingu). „Dwójka” zaliczyła i tak awans, bo w zeszłym roku zajęła 101. miejsce, natomiast w 2018 roku – 84. miejsce.
Na drugim miejscu w województwie jest IV LO im. Marii Skłodowskiej-Curie. W skali kraju to 103. pozycja. To i tak bardzo duży awans tej placówki, ponieważ w zeszłym roku była na 229. pozycji.
– Dzisiaj skaczemy z radości. Jesteśmy zadowoleni z miejsca, jakie zajęliśmy w tym rankingu, tym bardziej, że jesteśmy małą szkołą. Jest to także potwierdzenie tego, że ambicje młodzieży są duże, a uczniowie chętnie się uczą, w czym pomagają im nauczyciele. Na pewno na wynik miał też wpływ to, że uczniowie dobrze napisali rozszerzone matury – powiedział w rozmowie z nami Lech Przybylski, dyrektor IV Liceum Ogólnokształcącego.
Trzecie miejsce w województwie (105. miejsce w kraju) zajęło XII Liceum Ogólnokształcące im. Marii i Georga Dietrichów.
Jeżeli chodzi o technika, to najwyżej uplasowało się Technikum nr 7 (86. miejsce w skali kraju). Jest to spadek, bo biorąc pod uwagę kilka ostatnich lat, placówka była najniżej na 70. miejscu. Kolejna szkoła to Technikum nr 1 z Mrągowa, które znacznie awansowało. Jeszcze rok temu było sklasyfikowane poniżej 500. miejsca w Polsce, teraz znalazło się na 150. lokacie. Podium zamyka technikum z Zespołu Szkół Mechanicznych w Elblągu (229. miejsce w Polsce).
Jak widzą to urzędnicy?
– Olsztyńskie szkoły zajmują pierwsze miejsca w regionie. Pracodawca nie pyta o oceny a o umiejętności i kompetencje. Myślę, że to jest cenniejsze. Efekty edukacji zobaczymy po wielu latach. Warto zwrócić uwagę, na jakie uczelnie dostają się nasi uczniowie, jakie później firmy zakładają, czy gdzie pracują. Zaznaczę, że 60 proc. uczniów szkół średnich pochodzi spoza Olsztyna. To świadczy dobrze o poziomie nauczania w mieście – wyjaśniła Anida Samoraj, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Olsztyna.
Przypomnijmy, że były trzy kryteria Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2020, jakimi kierowała się kapituła konkursu oceniająca szkoły. Są to: sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych.
Komentarze (2)
Dodaj swój komentarz