Dziś jest: 17.11.2024
Imieniny: Elżbiety, Grzegorza
Data dodania: 2017-02-07 11:46
Ostatnia aktualizacja 2021-08-10 13:41

sm

Ogród w stylu warmińskim. Jest przepis!

Kultura i tradycja naszego regionu zaczyna się... w ogrodzie. Przekonują autorzy ulotki powstałej w ramach projektu „Warmio, qvo vadis?”. Ulotka to przepis na prawdziwy, warmiński ogród dla tych wszystkich, którzy chcą by ich podwórko współtworzyło krajobraz Warmii.  

reklama

- W ramach projektu „Warmio, qvo vadis?” przygotowaliśmy ulotkę dotyczącą zieleni wiejskiej w krajobrazie warmińskim. Tego, co dla niej charakterystyczne, jak o nią dbać, jak chronić i jak urządzić tradycyjny przydomowy ogródek – mówi Hanna Laska-Kleinszmidt z CSE „Światowid”. – Dzięki niej chcieliśmy wpłynąć na bardziej świadome i odpowiedzialne kształtowanie przestrzeni wokół nas, co korzystnie wpłynie na krajobraz kulturowy regionu.

Tradycyjne wsie warmińskie, jakie ukształtowały się na przełomie XIX i XX wieku, zanurzone były w zieleni. Była to zieleń komponowana. - Pełniła ona wielorakie funkcje: użytkowe, estetyczne, ochronne, a także symboliczne. Była integralną częścią wsi – pisze Marzena Zwierowicz. - I nadal jest ważnym elementem harmonijnego krajobrazu kulturowego Warmii, świadectwem kultury materialnej poprzednich pokoleń mieszkańców tych ziem, ich dbałości o swe otoczenie.

W tradycyjnej wiejskiej zagrodzie warmińskiej uprawiano na zagonach rośliny strączkowe (groch, bób, soczewicę, fasolę), ogórki, dynię, rzepę, mak, różne zioła. W sadach dominowała jabłoń i wiśnia, rosły też śliwy i grusze, a w sprzyjającym miejscu – orzech włoski i winorośl. W sadach często stawiano ule. Ogródek przed domem wypełniony był rabatkami, czasem o przemyślanej formie geometrycznej, z efektownie kwitnącymi przez cały okres wegetacyjny kwiatami, pachnącymi i leczniczymi ziołami. Rabatom niekiedy towarzyszyły kwitnące i pachnące krzewy, sadzone pojedynczo lub w grupach. Sadzono także pojedyncze drzewa.

- Wiemy, że wraz z nowymi potrzebami mieszkańców zmienia się też charakter współczesnych gospodarstw wiejskich jednak przypomnienie o tradycji, o tym jak kiedyś rozumiano użyteczność i piękno być może zainspiruje współczesnych Warmiaków do przyjrzenia się swoim ogrodom – dodaje Hanna Laska-Kleinszmidt. – A w ulotce można znaleźć aktualne porady na temat lokalizacji i układu przestrzennego, doboru gatunku drzew, krzewów, kwiatów, ogrodzenia i pielęgnacji.

Warto więc powoli zabrać się za planowanie ogrodu na bieżący rok. W drugiej połowie stycznia w większości sklepów ogrodniczych pojawia się już pełny wybór nasion.

Sprawdź również pergole tarasowe producenta La Pergoletta - które idealnie komponują się w ogrodzie oraz charakteryzują się doskonałą jakością wykończenia, gwarantująca bezpieczne użytkowanie przez długie lata. Dzięki nowoczesnym systemom zadaszeń tarasowych możesz cieszyć się wypoczynkiem na świeżym powietrzu w idealnych warunkach o każdej porze dnia, tworząc komfortową przestrzeń, doskonale dostosowaną do Twoich potrzeb.

Ulotka tył ->

Ulotka przód->

Źródło: eswiatowid.pl

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl