Hulajnogi elektryczne to dla wielu mieszkańców Olsztyna urządzenie pierwszego wyboru, jeśli chodzi o przemieszczanie się po mieście.
Korzystając z hulajnogi należy jednak pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim, jest to środek lokomocji przeznaczony dla jednej osoby.
Regularnie zapominają o tej regule mieszkańcy naszego miasta, czego dowodem są sytuacje zarejestrowane przez monitoring w rejonie skrzyżowania ul. Pstrowskiego z al. Sikorskiego i Wysokiej Bramy (gdzie hulajnogą próbowały podróżować 3 osoby!).
Ponadto, strażnicy miejscy przypominają, że hulajnogista jest zobowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów. Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych jest dozwolone wyjątkowo, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h, i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.
Osobnym tematem jest odpowiednie parkowanie hulajnóg. W mieście istnieją przeznaczone do tego stanowiska. W razie braku takiego miejsca w pobliżu należy postawić hulajnogę przy zewnętrznej krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni oraz równolegle do tej krawędzi. Trzeba też pamiętać o pozostawieniu takiej szerokość chodnika dla pieszych (nie mniej niż 1,5 m), żeby nie utrudnić im ruchu.
Tak parkują hulajnogiści w Olsztynie (fot. SM Olsztyn)
Strażnicy miejscy przypominają też, że zabronione jest kierowanie hulajnogą osobie znajdującej się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu.
Pamiętajmy, że do kierowania hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku 10-18 lat wymagane jest posiadanie takich samych uprawnień, jak w przypadku kierowania rowerem, czyli karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T.
Dzieci poniżej 10 roku życia mogą korzystać z hulajnogi elektrycznej, ale tylko w strefie zamieszkania i pod opieką dorosłych.
Komentarze (6)
Dodaj swój komentarz