Czołowi politycy Nowej Lewicy spotkali się w sobotę w Olsztynie. W konferencji prasowej udział wzięli m.in. współprzewodniczący partii Włodzimierz Czarzasty, wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, minister nauki Marcin Kulasek, podsekretarz w ministerstwie sportu Ireneusz Nalazek czy też były szef resortu nauki Dariusz Wieczorek.
Wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty odniósł się do postulatu likwidacji Funduszu Kościelnego, który jest jednym z elementów programu kandydatki Nowej Lewicy na prezydenta, Magdaleny Biejat.
- W ciągu 8 lat, gdy rządziło Prawo i Sprawiedliwość, poza katechezą, na którą wydano 16 mld zł, poprzez resorty wypłynęło (na ludzi kościoła – red.) 10 mld złotych. Z tych pieniędzy 5 procent poszło na pana dyrektora Rydzyka – zaznaczył Czarzasty i dodał: - PiS płacił klerowi za to, aby w każdych wyborach kler odpłacał się wdzięcznością i namawiał do głosowania na PiS.
W środę (26 marca) Magdalena Biejat wystąpiła na wspólnej konferencji z ministrą rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszką Dziemianowicz-Bąk. Polityczki omówiły założenia ustawy, która ma zlikwidować Fundusz Kościelny i zmienić sposób finansowania duchownych oraz katechetów.
- Jesteśmy za tym, aby Fundusz Kościelny został skasowany. Jesteśmy za tym, żeby Fundusz Kościelny nie był ZUS-em dla kleru – przekonywał w Olsztynie wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty i dodał, że tylko Magdalena Biejat porusza tematy związane z państwem świeckim. - Wszyscy inni nabrali wody w usta – stwierdził.
Nowa Lewica proponuje projekt ustawy, w którym zawarto punkt o współfinansowaniu składek na renty i emerytury osób duchownych. - Chcemy, aby ten podział wynosił 50:50. Połowę pokrywa osoba duchowna, a połowę pracodawca, czyli Kościół – tłumaczyła w ostatnią środę Dziemianowicz-Bąk.
Obecny na sobotniej konferencji prasowej w Olsztynie, wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski mówił o zmianach, które udało się wprowadzić Nowej Lewicy w obecnym parlamentarnym rozdaniu. - Bez nas w rządzie wielu spraw nie udałoby się zrealizować – przekonywał.
Wśród sukcesów partii Gawkowski wskazał na podwyżki dla nauczycieli, zmianę w finansowaniu samorządów terytorialnych czy program Aktywny Rodzic. „Olbrzymim sukcesem” Nowej Lewicy nazwał natomiast podwyżkę zasiłku pogrzebowego.
- Ostatni tydzień przyniósł olbrzymi sukces – zasiłek pogrzebowy. Podwyżka z 4 do 7 tysięcy złotych będzie dawać możliwość godnego pożegnania bliskich, którzy odchodzą – powiedział wicepremier Gawkowski.
Projekt nowelizacji ustawy, dotyczącej zasiłku pogrzebowego, rząd przyjął w ostatni wtorek (25 marca). Świadczenie nie było waloryzowane od 2011 roku. Nowa stawka miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2026 roku.
Minister nauki, Marcin Kulasek, zapowiedział, że będzie dążył do zwiększenia wydatków na badania i rozwój w Polsce. Aktualnie nakłady finansowe na naukę odbiegają od unijnej średniej.
- W tej chwili na naukę w Polsce przeznaczamy 1,56 procent PKB, to za mało. Średnia unijna wynosi 2,2. Będziemy dążyć do 3 procent PKB – stwierdził.
W ostatnim czasie w środowisku Nowej Lewicy kontrowersje wzbudziły słowa Sławomira Mentzena, który w rozmowie z Krzysztofem Stanowskim powiedział, że w jego "idealnym świecie" studia byłyby płatne.
- Mówienie o tym, że w Polsce mają być płatne studia, tylko dla elit, jest skrajnie nieodpowiedzialne. Póki Lewica jest w rządzie nic takiego się nie wydarzy – skomentował pomysł kandydata na prezydenta z ramienia Konfederacji, minister Kulasek.
Do Państwowej Komisji Wyborczej trafiło już 10 zgłoszeń od osób, które 18 maja chcą walczyć o fotel prezydenta Polski. Jest wśród nich kandydatka Nowej Lewicy.
- Do PKW zanieśliśmy 420 tys. podpisów na Magdalenę Biejat. Z naszego województwa podpisów było ponad 20 tysięcy. Nasza lewicowa kandydatka prezentuje lewicowy program. Mówi o tym, po co jesteśmy w tym rządzie i co chcemy zrobić. Liczymy na to, że Magdalena Biejat znajdzie się w drugiej turze i będziemy robić wszystko, aby tak się stało – podsumował Marcin Kulasek.
W sondażu prezydenckim United Surveys opublikowanym 25 marca Magdalena Biejat uzyskała poparcie na poziomie 4,4 procent. Według tego samego badania w II turze wyborów (planowanej na 1 czerwca) mają zmierzyć się Rafał Trzaskowski (33,2 proc.) i Karol Nawrocki (25,3 proc.). Aspiracje, aby w finałowej rozgrywce zastąpić kandydata popieranego przez PiS ma Sławomir Mentzen (18 proc.). Przed kandydatką Nowej Lewicy znalazł się jeszcze Szymon Hołownia, na którego chciało zagłosować 5 proc. badanych.
Komentarze (36)
Dodaj swój komentarz