Leżący kilkanaście kilometrów od Częstochowy Olsztyn stracił prawa miejskie za sprawą carskiego ukazu z 1870 roku. Teraz, ponownie stał się miastem. 30 grudnia samorządowcy 10 miejscowości odebrali akty nadania praw miejskich. Wśród nich jest także Tomasz Kucharski, wójt, który od 1 stycznia 2022 roku zostanie burmistrzem Olsztyna.
Miejscowość ta znana jest przede wszystkim z górujących nad nią malowniczych ruin zamku, na którym bywali niegdyś królowie Polski – Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło, Zygmunt I Stary czy Zygmunt August.
Samo miasteczko liczy ponad 2 tys. mieszkańców. Przebiega przez nie Szlak Orlich Gniazd. Pierwsze wzmianki o Olsztynie (w przeszłości nazywano go Olsztynkiem) pochodzą z 1349 roku. W 1396 roku Władysław Jagiełło przyłączył te tereny do Korony. Miejscowość uzyskała prawa miejskie w 1488 roku. W XVII wieku została zniszczona przez Szwedów.
Pozostały tu jednak cenne zabytki. Oprócz ruin XIV-wiecznego zamku, znajdują się tu poniemieckie bunkry z 1944 roku, kościół św. Jana Chrzciciela czy XVIII-wieczny spichlerz.
W 2019 roku w jaskini przy zamku odkryto narzędzia sprzed 40 tys. lat wykonane przez neandertalczyków (m.in. noże czy zgrzebła).
Co ciekawe, mimo że stolicę Warmii i Mazur od swojego odpowiednika dzieli ponad 400 km, a liczba ludności obu miast jest nieporównywalna, już w przeszłości zdarzały się zabawne pomyłki.
W październiku 2017 roku spektakularną wpadkę zaliczył Wizz Air. Węgierski przewoźnik na swojej stronie internetowej w zakładce poświęconej lotniczym destynacjom zamieścił zdjęcie zamku, a w zasadzie ruin, leżących pod Częstochową, jako charakterystycznej budowli dla stolicy Warmii.
W lutym 2021 roku, gdy jeszcze nieznany był wykonawca budowy linii tramwajowej z Pieczewa do centrum, a wszyscy w napięciu oczekiwali na dokumenty z Krajowej Izby Odwoławczej, nastąpiła kolejna pomyłka. Otóż urzędnicy z KIO przesłali dokumenty, lecz nie do Urzędu Miasta Olsztyna, a do urzędu w Olsztynie pod Częstochową (Zadziwiająca pomyłka urzędników ws. tramwajów. Dokumenty trafiły do... Olsztyna pod Częstochową).
W grudniu opisaliśmy z kolei, że jeden z producentów kalendarzy promujący atrakcje powiatu olsztyńskiego, do najważniejszych atrakcji regionu zaliczył… ruiny zamku jurajskiego (Producent kalendarza promuje atrakcje powiatu olsztyńskiego. Znalazł się na nim zamek z... Olsztyna koło Częstochowy).
W lipcu br. wójt Olsztyna, Tomasz Kucharski powiedział, że następnym krokiem, po odzyskaniu praw miejskich, zmienić nazwę na Olsztyn Jurajski.
– Chcielibyśmy w następnym kroku zmienić nazwę miejscowości na Olsztyn Jurajski i wyeliminować w ten sposób całą masę problemów, które wynikają z faktu, że tak samo nazywamy się jak miasto na Mazurach – przyznał wójt, który sam popełnił błąd, gdyż nasz Olsztyn leży na Warmii.
Jak wygląda, już miasto, Olsztyn pod Częstochową? Zobaczcie na naszych zdjęciach:
Komentarze (22)
Dodaj swój komentarz