Inicjatorem projektu jest starosta olsztyński Andrzej Abako. Stowarzyszenie Szlak Świętej Warmii miałoby zrzeszać leżące na Warmii samorządy, wśród nich także Olsztyn, organizacje turystyczne a nawet przedsiębiorców prowadzących działalność na tym terenie.
– Jak widać, nasz projekt to przedsięwzięcie multimedialne, ale też i wieloelementowe oraz wielosezonowe, bo jest to propozycja nie tylko na wakacje. Chcemy, aby turyści odwiedzali Warmię przez cały rok, a nie, jak jeziora mazurskie, tylko sezonowo – wyjaśnił starosta Andrzej Abako.
W starostwie olsztyńskim przygotowywane są dokumenty, dzięki którym możliwe będzie zarejestrowanie stowarzyszenia. Dzięki temu zabiegowi, zrzeszone samorządy będą mogły wspólnie starać się o pieniądze na promocję, ale także inwestycje infrastrukturalne, dzięki czemu Warmia ma być lepiej rozpoznawalna, a samorządy na jej terenie mogłyby zwiększyć rozwój gospodarczy.
Projekt ten został przedstawiony także Radzie Miasta Olsztyna. Niektórzy z radnych mieli wątpliwości dotyczące kwestii finansowych.
– Jaki zysk będzie dla gminy Olsztyn w uczestniczeniu w tym stowarzyszeniu? Kto jest członkiem stowarzyszenia? W jaki sposób będzie wyglądała administracja stowarzyszenia – kto będzie beneficjentem, kto ma operacyjnie zarządzać? – zapytał radny Łukasz Łukaszewski.
Radny Tomasz Głażewski doczytał się w statucie punktu o tym, że środki finansowe mają być wpłacane przez członków stowarzyszenia.
– W związku z tym jest mowa o wpłatach na realizację jakichś celów. Nasze starostwo powinno określić, na jakich zasadach chcą działać. Wydaje mi się istotne, aby określić, o jakich pieniądzach mówimy – przyznał Tomasz Głażewski.
Do wątpliwości radnych odniósł się Krzysztof Otoliński, referent projektu uchwały i dyrektor Biura Promocji i Turystyki. Zaznaczył, że to stowarzyszenie ma działać na wzór Stowarzyszenia Wielkich Jezior Mazurskich 2020.
– Chodzi o wsparcie zadań samorządów. Walne zgromadzenie członków wybierze zarząd. W tej chwili starostwo dysponuje 25 podjętymi uchwałami. Składki będą dobrowolne, na pewnie nie będą przeliczane na mieszkańca – wyjaśnił dyrektor Otoliński.
Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz przyznał, że Stowarzyszenie Szlak Świętej Warmii to krok w kierunku stworzenia podmiotu, który miałby wpływ na decyzje gospodarcze w województwie warmińsko-mazurskim. Podał przykład stowarzyszenia miast zrzeszonych w ruchu tzw. Cittaslow, do którego należy aż 26 miast z naszego regionu, w tym m.in. Biskupiec, Olsztynek czy Barczewo. Podobnie zrzeszone są gminy leżące wzdłuż Kanału Elbląskiego.
– Pan marszałek przeznacza setki milionów złotych na rozwój tych stowarzyszeń. W przypadku stowarzyszenia, o którym rozmawiamy, zrzeszone w nim byłyby gminy leżące na szlaku św. Warmii. A chcę przypomnieć, że Olsztyn jest stolicą Warmii – powiedział Piotr Grzymowicz.
Potwierdził także, że składki mają być dobrowolne.
Radny Radosław Nojman zdziwił się, że na sesję nikt ze starostwa nie został zaproszony. Dodał, że Olsztyn powinien być jednym z założycieli stowarzyszenia.
Jarosław Babalski także zgodził się ze słowami prezydenta Grzymowicza.
– Ta inicjatywa jest cenna i bardzo interesująca dla naszego miasta. Rzadko zgadzam się z panem prezydentem, ale nie mam wątpliwości, że nie może nas w tym przypadku nie być. Powtórzę, żebyśmy dali sobie tę szansę – stwierdził Babalski.
Wbił także szpilę radnym Koalicji Obywatelskiej.
– Rozumiem troskę panów z PO o finansach miasta. Ale panowie, nie strójcie się w piórka, bo nasze miasto wkładało nie takie pieniądze w projekty. Nie pytajcie, gdzie będzie biuro, kto będzie szefem biura. Nie tylko wy macie cenne pomysły i inicjatywy – dodał radny Babalski.
To najwyraźniej podziałało na radnych KO, bowiem 20 rajców zagłosowało za, jeden wstrzymał się a dwóch nie głosowało.
Zatem samorząd Olsztyna będzie jednym z organów założycielskich stowarzyszenia i będzie miał wpływ na jego strategię i działalność.
Szlak Świętej Warmii to projekt skupiający się na turystyce pielgrzymkowej, wzorowany po części na Camino de Santiago (hiszp. Droga świętego Jakuba), czyli licznych trasach wiodących przez całą Europę (w tym przez Olsztyn) a kończących się w miejscu pielgrzymek – Santiago de Compostela w hiszpańskiej Galicji.
W przypadku Szlaku Świętej Warmii wymienić możemy 16 stacji, a są to: Bałdy, Gietrzwałd, Głotowo, Olsztyn, Dobre Miasto, Lidzbark Warmiński, Stoczek Klasztorny, Bisztynek, Reszel, Święta Lipka, Tłokowo, Krosno, Chwalęcin, Pieniężno, Frombork, Braniewo.
Pomysłodawcy wymienili także 16 innych miejscowości, znajdujących się w sąsiedztwie szlaku, które również zasługują na odwiedziny. Są to: Barczewo, Bartąg, Biskupiec, Brąswałd, Ełdyty Wielkie, Jeziorany, Jonkowo, Klebark Wielki, Kolno, Kurki, Międzylesie, Olsztynek (znajduje się na Mazurach), Orneta, Płoskinia, Sząbruk, Świątki.
Komentarze (7)
Dodaj swój komentarz