Dziś jest: 30.11.2024
Imieniny: Andrzeja, Konstantego
Data dodania: 2022-11-13 19:05

Aleksandra Szczepaniak

Olsztyn to Warmia. Gdzie przebiega granica pomiędzy Warmią a Mazurami? [MAPA]

Olsztyn to Warmia. Gdzie przebiega granica pomiędzy Warmią a Mazurami? [MAPA]
Granice Warmii na terenie woj. warmińsko-mazurskiego
Fot. Wikimedia Commons, montaż Olsztyn.com.pl

Olsztyn, czyli stolica województwa warmińsko-mazurskiego, często określany jest jako miasto, leżące na Mazurach. To założenie jest jednak błędne. Olsztyn to Warmia, a nie znane Polakom, Mazury. Gdzie zatem przebiega granica pomiędzy tymi dwiema krainami?

reklama

Województwo warmińsko-mazurskie leży w północno-wschodniej Polsce i zajmuje powierzchnię ok. 24 173,47 km². W jego skład wchodzi historyczna kraina Warmia oraz Mazury. Choć w ramach województwa te dwa regiony traktowane są jako jedno, często nadal stosuje się rozgraniczenie. Ile razy słyszeliśmy, że znajomy wybiera się na wakacje na Mazury? A jak często, że celem letniej wycieczki jest Olsztyn, miasto na Mazurach? Ten błąd popełnia lwia część mieszkańców innych województw niż warmińsko-mazurskie. Wynika to prawdopodobnie z faktu, iż granica pomiędzy tymi dwoma krainami nie jest wszystkim dokładnie znana. Zatem, gdzie leżą Mazury a gdzie Warmia?

Granice Warmii przez wiele lat (od 1466 do 1772) stanowiły także granice Królestwa Polskiego. Miasta leżące na Warmii to: Braniewo, Frombork, Orneta, Pieniężno, Lidzbark Warmiński, Biskupiec, Dobre Miasto, Reszel, Barczewo oraz stolica województwa, czyli Olsztyn. Reszta miejscowości, takich jak np. Olsztynek, Ostróda czy Giżycko leżą w granicach Mazur.

Historyczny obszar Warmii najłatwiej jest wyznaczyć, wymieniając krainy, którymi jest otoczona. Od zachodu Warmię okalają Prusy Górne (granicą jest rzeka Pasłęka), od południa i od wschodu Mazury, natomiast od północy historyczne Prusy Dolne. Od północnego zachodu kraina graniczy z Żuławami (a konkretniej Zalewem Wiślanym). Umowną granicą Warmii i innej historycznej krainy Prus, Pogezanii, jest Święty Kamień. Od północy granicę z zalewem wyznacza ujście wspomnianej wcześniej rzeki Pasłęki. 

Warmia, w przeciwieństwie do Mazur, niegdyś była krainą oraz autonomicznym państewkiem kościelnym. Powstała w XIII w. i istniała aż do wieku XVIII. Mazury natomiast to jedynie nazwa regionu geograficzno-kulturowego.

Galeria

Komentarze (46)

Dodaj swój komentarz

  • Z miasta 2020-09-13 14:23:34 86.167.*.*
    Mozna też powiedzieć że Olsztyn leży na Pojezierzu Mazurskim i też będzie to prawda
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 17
  • Golden_Eye 2020-09-13 13:04:31 5.184.*.*
    Każdy ze Warszawy czyli warszawiok zawsze będzie jechał na Mazury. I co mu zrobisz?
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 13
  • wedrf 2020-09-13 11:03:35 77.111.*.*
    Hahahaam super mapa, na któej nic nie można przeczytać ........ co za..
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 21 8

www.autoczescionline24.pl