Dziś jest: 24.11.2024
Imieniny: Chryzogona, Emmy, Flory
Data dodania: 2023-08-20 12:58

Marcelina Chodyniecka-Kuberska

Olsztyn w Wordzie, a Gdańsk na modelu 3D. Jak miasta informują mieszkańców o planowanych zmianach w przestrzeni? [WIDEO]

Olsztyn w Wordzie, a Gdańsk na modelu 3D. Jak miasta informują mieszkańców o planowanych zmianach w przestrzeni? [WIDEO]
Model 3D Śródmieścia Gdańska
Fot. Paweł Mrozek

Miasta w Polsce aktualnie prześcigają się w pomysłach jak zaangażować mieszkańców i lokalnych specjalistów w dyskusję o przyszłości przestrzeni. Przestrzeń dotyczy wszystkich, jest widoczna, łatwa do oceny i przez jej kształt pokazujemy politykę miasta. Gdańsk na przykład określa się mianem „Miasta Dialogu” dlatego wprowadził całą „Nową Agendę Urbanistyczną”, której podstawą jest otwarty dialog o przestrzeni ze wszystkimi interesariuszami. Firmuje ją prezydent Aleksandra Dulkiewicz i takie wartości promuje jej administracja. Cykl spotkań, debat i dyskusji o przestrzeni realizuje Biuro Architekta Miasta Piotra Lorensa. Aby ułatwić mieszkańcom zrozumienie miejskich planów wykonano nawet realistyczny model 3d jak z gry komputerowej, na którym pokazuje się symulacje przemian – jak nowe trasy tramwajów czy nawet nasadzenia.

reklama

W Olsztynie władze lubią informować o zrealizowanych sukcesach inwestycyjnych oraz konsultować tematy, które nie nabrały jeszcze kształtu projektu. Konsultacje społeczne i budżet obywatelski wychodzą nam bardzo dobrze. Mieszkańcy są aktywni i pokazują, że im zależy. Widzimy to na przykładzie „Programu Zatorze”, który miał być uchwalany na Radzie Miasta Olsztyna w kwietniu, ale został zdjęty na prośbę mieszkańców i poprawiany przez reprezentantów rad osiedli aktywnych na terenie Zatorza.

Ostatecznie program przestrzenny dla Zatorza został uchwalony 5 lipca 2023.

Dlaczego „Program Zatorze” wywołał tyle emocji ? Bo był drugą po „Programie Śródmieście” próbą pokazania w jednym miejscu i w zintegrowanej formie planów przemian w przestrzeni na dany teren. A przestrzeń interesuje ludzi, ludzie chcą brać udział w decyzjach o tym jak przestrzeń będzie funkcjonowała, nie tylko na etapie konsultacji ogólnych, ale w momencie, kiedy projekty wkraczają w fazę postanowień planistycznych czy projektowych. Inne miasta takie jak Gdańsk z powodzeniem wykorzystują pogłębioną dyskusję o przestrzeni do prowadzenia bieżącego dialogu z mieszkańcami, specjalistami i biznesem.

W tym artykule chcemy Państwu pokazać narzędzia jakie stosuje nasz bliski sąsiad Gdańsk, które mogły by z powodzeniem zaistnieć w Olsztynie.

W Olsztynie mamy program przestrzenny „Program Zatorze” napisany w... Wordzie i przedstawiony w tabelce z kilkoma mapami, które wprawny operator Photoshopa może sobie nałożyć aby odczytać co jest planowane. Widoki z dokumentu prezentujemy w galerii. Odbyło się też spotkanie informacyjne prezentujące program. Postanowienia urbanistyczne i pomysły inwestycyjne zawarte w programie są bardzo dobre, ciekawe i gdyby przełożyć je na atrakcyjną prezentację- naprawdę wielu inwestorów zainteresowało by się Zatorzem. Bo ta dzielnica, jeśli plany nakreślone w programie wejdą w życie będzie najatrakcyjniejszą dzielnicą do życia w Olsztynie.

Przypis: celowo używamy sformułowania „dzielnica”, mimo że w Olsztynie podział administracyjny to osiedla. Termin "Dzielnica Zatorze" - stworzony został przez fundację "Warsztat Zmiany" przy okazji projektu „Biuro Dzielnicy Zatorze”, który polegał na zintegrowaniu wszystkich osiedli obszaru Zatorza i wspólnym występowaniu do władz miasta z różnymi postulatami mieszkańców. Termin dzielnica Zatorze - może być wymiennie stosowany z "Obszar Zatorza", który stosowany jest w oficjalnych miejskich dokumentach jak Gminny Program Rewitalizacji, czy Program Zatorze.

Inwestorzy potrzebują wiedzy, co gdzie jest planowane aby móc planować swoje wielomilionowe inwestycje. Przewidywalne miasto - to miasto przyjazne inwestorom, mieszkańcom i właścicielom gruntów. Miasto o czytelnej polityce przestrzennej – którą komunikuje na bieżąco – to też mniej medialnych afer i frustracji mieszkańców, którym nagle funduje się przebudowę drogi, której celu oni nie rozumieją. I nie chodzi tu o lepszą robotę urzędowych wydziałów komunikacji, bo oni robią co mogą, ale o cały duży pion informowania, konsultowania i współtworzenia z mieszkańcami dyskusji o projektach przestrzennych.

Dla przykładu, prężnie działające Biuro Architekta Miasta w Gdańsku ma systemowy pakiet działań konsultacyjno-warsztatowych, przez który niejako „przepuszcza" każdą miejską przestrzeń. Dzięki temu powstają podobne opracowania dla różnych obszarów, które potem można porównać. Prowadzi m.in. „Gdańskie Debaty Miejskie”, „Dyskusje Warsztatowe” nad wizją kształtowania danego obszaru, „Gdańskie Warsztaty Projektowe" dla studentów, „Wykłady Otwarte”, „Otwarte prezentacje projektów” już na etapie koncepcji, „Dyskusje”, poprzedzające konkursy studenckie, „Warsztaty z Mentorem” dla studentów Politechniki.

Efektem wielu dyskusji i szkiców projektowych są lokalne masterplany - opracowania bardziej szczegółowe niż Studium - ale nie będące MPZP (Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego), który ma już rangę prawną. Dzięki opracowywaniu projektu miasta w skali masterplanu (w ilustracji i opisie) gdańscy planiści wraz z politykami i mieszkańcami mogą odnieść się do jednej wspólnej – makiety całości, którą potem można w nieskończoność uszczegóławiać.

Gdańsk stosuje też od niedawna model 3D miasta, który wykonali lokalni architekci na zlecenie Biura Architekta Miasta. Siłą tego modelu jest animacja, jak w grze komputerowej, pokazująca mieszkańcom to co słownie zostało zaplanowane w poprzednich etapach Gdańskich dyskusji o przestrzeni. Zobaczcie jak to działa:

Paweł Mrozek (architekt, publicysta, działacz społeczny FRAG, autor animacji 3D dla Gdańska) powiedział nam jak w praktyce działa jego model w Gdańsku: - Kluczowym elementem w dyskusji z mieszkańcami na tematy związane z ich przestrzenią jest umiejętność plastycznego prezentowania wizji. Większość ludzi nie jest projektantami czy też doświadczonymi w boju urzędnikami i bardzo łatwo, wiele szczegółów, prezentowanych w typowo projektowy sposób, umyka ich uwadze. Dlatego z dużą rezerwą często podchodzą do wszystkich planów miasta czy deweloperów. Płaskie techniczne rysunki i prawniczy żargon nie służy budowaniu świadomości społecznej związanej z polityką przestrzenną. Na szczęście czasy się zmieniają, technika wizualizacji 3D poszła bardzo daleko do przodu umożliwiając wykonanie stosunkowo niewielkimi siłami czegoś co jeszcze dekadę czy dwie temu było domeną wysokobudżetowych produkcji z Hollywoodu. Dziś nie ma już wymówki w postaci zaporowych kosztów by nie prezentować mieszkańcom swoich zamiarów w sposób plastyczny i przemawiający do wyobraźni. A to popłaca. Dzięki takim narzędziom jak wizualizacje 3D renderowane w czasie rzeczywistym, można w procesie konsultacji przykładowo pokazać nie tylko szereg wyselekcjonowanych slajdów z ujęciami, ale wręcz zaprosić ich by sami stanęli za sterami kamery i pokazali to co chcą zobaczyć. Mogli odnośnie interesujących ich miejsc zadać pytania i by dzięki temu było to zrozumiałe natychmiast dla wszystkich na sali. Na podstawie dotychczasowych prezentacji z modelem zauważyłem, że zdecydowanie pomaga to pogłębić dyskusję, szybciej dotrzeć do ważnych problematycznych obszarów i zdecydowanie podnieść cały poziom procesu konsultacji. Daje to w dodatku mieszkańcom poczucie, że z jednej strony rozumieją co miasto prezentuje, a zatem wiele ich obaw znika, zaś miejscy urzędnicy i projektanci dostają znacznie bardziej wartościowy wkład do swojej pracy w postaci lepiej powiązanych z tematem uwag, postulatów i sugestii nad którymi potem zacznie łatwiej pracować.

Włączenie „ interesariuszy”, czyli nie tylko mieszkańców ale i biznes, instytucje, specjalistów w planowanie przestrzenne bardzo poprawia nastroje społeczne. Ludzie nie lubią być petentami skazanymi na komentowanie efektów pracy urzędników. Miasta takie jak Gdańsk – mówią, że „Kluczowe znaczenie dla społeczności Gdańska ma rozwój różnych form partycypacji społecznej w planowaniu i projektowaniu urbanistycznym”. I inwestują właśnie w komunikację społeczną i to przez nią promują miasto wśród swoich obywateli.

Nasz, olsztyński „Program Zatorze” sprzedałby się znacznie lepiej, gdyby był podany bardziej wizualnie, przyjaźnie dla czytelnika. Dzisiejsza forma dokumentu w Wordzie i tabelkach jest odstrasza czytelnika w porównaniu do standardu jaki pokazują nam inne miasta. Chodzi nie tylko o podanie „gotowego” dokumentu, ale promowanie jego postanowień,prezentowanie jego treści w sposób zrozumiały i przyjazny tak aby mieszkańcy zdołali go przyswoić.

Być może Olsztynowi brakuje Biura Architekta Miasta z własnym działem PR i komunikacji społecznej, które specjalizowało by się w prezentowaniu założeń przestrzennych. Na dziś współczujemy inwestorom, którzy muszą ze strzępków informacji na stronach internetowych dowiadywać się co jest strategicznie planowane. I w praktyce muszą osobiście lobbować w urzędzie. Zabiegać o warunki zabudowy dla pojedynczych działek za zamkniętymi drzwiami. A to rodzi wiele konfliktów, niepotrzebnych dyskusji i frustracji. Im bardziej otwarte planowanie przestrzenna tym lepszy klimat dla inwestorów w mieście, a tych bardzo potrzebujemy, zarówno po to, by mieć miejsca pracy, jak i mieszkania.

Szerokie informowanie o przyszłości przestrzeni, formułowanie polityk przestrzennych jest tak naprawdę świetnym narzędziem rozwoju miasta. Przyciągającym inwestorów, uspokajającym mieszkańców i robiącym tak naprawdę dobry PR władzom. Inne miasta z powodzeniem używają przemian w przestrzeni jako pola do współpracy z mieszkańcami i kreowania tożsamości lokalnej.

Marcelina Chodyniecka-Kuberska, specjalista d/s rozwoju miast

Komentarze (13)

Dodaj swój komentarz

  • miejscowy 2023-08-22 08:23:24 213.184.*.*
    Marcelina Chodyniecka-Kuberska specjalistka.... zapytajcie w Jezioranach jaka to specjalistka. W Olsztynie też pokazała kiedyś swoje kwalifikacje ustawiając absurdalne "leżanki" nad jeziorem Długim i paru innych miejscach. Tak, wybitna specjalistka od lansowania swojej osoby.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 3
  • Najniższa krajowa 2023-08-21 14:30:03 31.0.*.*
    Trójmiasto to przyszłość Olsztyn to okres kamienia łupanego Łąki pola lasy
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 6
  • JurekKaj 2023-08-21 14:06:57 5.172.*.*
    Ciekawe ile Gdańsk wydał na taką wizualizację. To koszt spokojnie minimum 20 tysięcy złotych. Gdyby Olsztyn to przygotował to by się wszyscy przyczepili czemu płacimy za takie rzeczy, zamiast przeznaczyć to na inne pilne potrzeby
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 0
  • Panoramix 2023-08-21 11:40:32 89.228.*.*
    Ja nie chcę żadnych wizualizacji 3D, jak miasto nie potrafi sobie poradzić z prostym i jasnym przekazem informacji o zmianach i utrudnieniach. Chcę jednego portalu gdzie znajdę rzetelne, aktualne informacje o zmianach, zagrożeniach, czy też utrudnieniach. Z czytelną mapą np o objazdach. Nie interesują mnie zdjęcia satelitarne z jakimiś pseudomapami dla geodetów, inżynierów, itd. z naniesionymi wszystkimi możliwymi danymi, przez co mapy są nieczytelne. Kierowcy czy pieszego nie intersuje gdzie jest linia wysokiego i średniego napięcia, gdzie jaka kanalizacja, gdzie są rury z wodą. Ludzie chcą wiedzieć czy daną ulicą da się przejść, gdzie jest przystanek, czy ulica jest otwarta i przejezdna. Nie chcę strony zdzit, bo aktualnie ona nie działa, a jak działała o informacji tam nie było. Był/jest link do jakiegoś fanpage Objazdowy Olsztyn - na facebook, gdzie informacje są nieaktualne, bądź ogłaszane z półdniowym wyprzedzeniem. A jeżeli ktoś nie ma fb to nie dowiew się o zmianach. Kolejny portal gdzie niby mam szukać informacji to olsztyn eu gdzie niby jest zakładka Bezpieczny Olsztyn, ale aktualizacje o utrudnieniach w ruchu nie istnieją - parę dni temu pojawiła się jedna z niewielu wzmianka o otwarciu ulicy Żołnierskiej to tyle z Bezpiecznego Olsztyna o utrudnieniach. w ruchu. Aktualizacja o upałach czy wiadomości o kleszczach to ważne kwestie, o których wiadomo z każdych wiadomości. Jest jeszcze RCB Olsztyn, ale tam tak jak i wszędzie... Taka to moja opinia...
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 2
  • Yrs 2023-08-21 08:48:52 5.173.*.*
    Nie ma co porównywać. Nie chodzi bo o budżet miast i o możliwości, ale o wyobraźnię i chęć do działania rządzących, o pomysły i słuchanie potrzeb mieszkańców. Spędziłem w 3miescie ostatni tydzień i jestem pod wielkim wrażeniem wielu rozwiązań komunikacyjnych czy i ogólnie urbanistycznych. Nowe budynki na starówce budują na wzór tych kilkusetletnich - u nas każdy buduje jak chce, zero porządku i jakiegoś ujednolicenia zabudowy, jej zwarcia. Dramat.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 0
  • Jaroty 2023-08-21 06:54:03 88.156.*.*
    O matko, 3D szok, chyba kolega tworzy animacje, lepiej dobrze opisane projekty niż filmik. Przestrzeń to zawsze 3D ale nie przesadzajmy.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 0
  • gość 2023-08-20 17:37:33 83.9.*.*
    Dzięki temu, że Grzymowicz nie interesuje się Zatorzem, jest tam dużo zieleni. Wspólnoty mieszkaniowe odnawiają budynki, są zielone trawniki i dużo kwiatów. Nie jest prawdą, że podwórka są obskurne. Polecam przejść się ulicami i zobaczyć zieleń i odnowione kamienice. Nie wiem młoda 1 skąd taka opinia.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 4
  • MŁODA1 2023-08-20 15:49:17 5.173.*.*
    Grzymowicz nigdy nie wygrał na Zatorzu z Małkowskim w wyborach o fotel prezydenta. Dlatego przez ostatnie 15 lat niewiele miasto inwestowało w tę dzielnice. Zatorze to także miejsce idealne dla ,, spadochroniarzy" ubiegających się o mandat radnego. Większość radnych, którzy uzyskali mandat z Zatorze nigdy tutaj nie mieszkało. Nigdy nic w czasie kadencji nie zrobili dla mieszkańców. Dzielnica zaniedbana i zapomniana przez władzę. To cud, że w ostatnich latach przypomniano sobie o tej dzielnicy. Brak restauracji, hoteli i zabytków. Obskurne podwórka. Najgorsze szkoły podstawowe w mieście: SP13 i SP1. Ogólnie to obraz nędzy I rozpaczy. Trzeba wiele zrobić, żeby ten obraz zmienić.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 17 14
  • Lol 2023-08-20 15:21:13 5.173.*.*
    O nie, wydajemy mniej pieniędzy na biurokrację niż Gdańsk! Musimy go dogonić, natychmiast!
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 5

www.autoczescionline24.pl