Portal Samorządowy przedstawił "Ranking jakości życia w polskich miasta" przygotowany przez dziennikarzy tygodnika "Polityka" oraz ekspertów z Akademii Górniczo-Hutniczej.
Autorzy rankingu pod uwagę wzięli 10 kategorii. To edukacja (średnie wyniki uczniów uzyskane na egzaminie gimnazjalnym z matematyki i liczbę absolwentów szkół wyższych z tytułem magistra na 10 tys. mieszkańców oraz aktywną i sprzyjającą jakości politykę samorządów w zakresie edukacji), czas wolny (oferta zagospodarowania czasu wolnego umożliwia mieszkańcom podtrzymywanie kontaktów społecznych, rozwijanie sieci relacji oraz realizację dodatkowych zajęć czy pasji), mieszkania (koszt mieszkania oraz dostęp do nich), samorząd (zrównoważone działania tej instytucji), praca (nie tylko stopa bezrobocia, ale także liczba podmiotów i przedsiębiorstw wpisanych do bazy REGON i kilka innych), środowisko (udział parków, zieleńców i terenów zieleni osiedlowej w powierzchni ogółem), społeczność (zaangażowanie społeczne), bezpieczeństwo (poziom przestępczości i jej wykrywalność, ale także przestępstwa drogowe prowadzące do szkód w zdrowiu lub mieniu), zdrowie (m.in. przyrost naturalny i liczba zgonów) oraz komunikacja (cały ekosystem telekomunikacyjny).
- Wysokie miejsce nie musi oznaczać, że miasto znalazło się w czołówce we wszystkich kategoriach – np. miejscowość bardzo rozwiniętą gospodarczo, gdzie łatwo o atrakcyjną pracę, może jednocześnie cechować bardzo zły stan środowiska - tłumaczą autorzy raportu.
Bez niespodzianek w pierwszej dziesiątce znalazły się: Sopot, Warszawa, Kraków, Poznań, Rzeszów, Gdańsk, Wrocław, Opole, Gdynia, ale także Olsztyn.
- Miejsce Olsztyna wśród najlepszych to kolejny dowód, że jakość życia w naszym mieście ciągle rośnie i to inni mogą jej nam – olsztynianom pozazdrościć. A przecież my się dopiero rozkręcamy! - skomentował ranking prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz.
Komentarze (14)
Dodaj swój komentarz