Jak w ciągu ostatnich dwóch dekad zmieniła się Polska lokalna? To jedno z najważniejszych pytań, na jakie odpowiada specjalny raport przygotowany przez zespół dziennika "Rzeczpospolita".
- Ostatnie 20 lat było okresem szybkiego wzrostu polskiej gospodarki i dynamicznych przekształceń polskich gmin, powiatów, miast i regionów, co każdy z nas może dostrzec na co dzień - zaznacza redaktor naczelny "Rzeczpospolitej", Bogusław Chrabota. - Postanowiliśmy podkreślić te zmiany, ze szczególnym uwzględnieniem roli samorządów.
Podczas poniedziałkowej (25 marca) gali nie zabrakło debat, prelekcji, rozmów o 20-leciu Polski w Unii. Zaprezentowano to, co udało się zrobić przy pomocy europejskich funduszy w miastach i gminach, ale także dyskutowano o reformach i przemianach w gospodarce, jakie mogą być konieczne dla dalszego szybkiego rozwoju Polski lokalnej.
Jednym z ważniejszych wydarzeń, było uhonorowanie Mistrzów Unijnych Środków. To nagrody za najwyższą wartość pozyskanych funduszy UE w przeliczeniu na mieszkańca. Stolica Warmii i Mazur okazała się najlepsza w kategorii miast powyżej 50 tys. mieszkańców.
- To ogromna satysfakcja, że nasza skuteczność kolejny raz została dostrzeżona - przyznaje będący prezydentem Olsztyna od 15 lat Piotr Grzymowicz. - Tym bardziej cenną jest odebrana przeze mnie nagroda, bo dotyczy całego okresu, gdy nasz kraj jest w unijnych strukturach. To zasługa nas wszystkich, ze szczególnym uwzględnieniem urzędników, którzy przygotowywali projekty i skutecznie zabiegali o unijne wsparcie tych zadań.
W ciągu 20 lat przynależności Polski do Unii Europejskiej, a także wykorzystując środki przedakcesyjne, w Olsztynie zrealizowanych zostało ponad 120 projektów ze wspólnotowym dofinansowaniem. Łączna wartość tych zadań to ponad cztery miliardy złotych, a pozyskane wsparcie wyniosło ponad dwa miliardy złotych.
Komentarze (2)
Dodaj swój komentarz