Autyzm diagnozuje się dziś dziś u co setnego dziecka. Zaburzenie częściej występuje u chłopców niż dziewczynek. To zespół zaburzeń przejawiający się jako często utrudniony kontakt z ludźmi, kłopoty z emocjami, czy uczeniem się. Osoby z autyzmem uchodzą za ekscentryków, a w wielu przypadkach są to jednostki ponad przeciętnie inteligentne w jakiejś dziedzinie.
Wciąż jednak o autyzmie wiemy za mało i wciąż nasz brak świadomości przekłada się na to, iż kategoryzujemy osoby cierpiące na autyzm i ich rodziny, oceniamy. To błąd. Aby lepiej zrozumieć codzienność rodzin borykających się z autyzmem – warto dowiedzieć się więcej.
Okazją do tego, już po raz drugi był Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, który odbył się pod olsztyńskim ratuszem. Tam mieliśmy okazję uzyskać więcej informacji na temat autyzmu, ale również włączyć się w symboliczny gest solidarności z osobami cierpiącymi na to zaburzenie. W tłumie solidarności z osobami cierpiącymi na autyzm spotkać można było olsztyńskich radnych, prezydenta miasta, ale i gwiazdy jak Iwonę Pavlović, członkóz zespołu Enej, czy kapelę Czerwony Tulipan.
Punktualnie o godzinie 19.00 olsztyński ratusz rozbłysnął niebieską iluminacją. Niebieski to bowiem kolor tej światowej kampanii.
Zachęcamy również do przeczytania naszego wywiadu, przeprowadzonego z mamą chłopca cierpiącego na autyzm, który na co dzień uczy się w olsztyńskim Zespole Placówek Edukacyjnych.
Jak sama mówi – autyzm to nie przekleństwo, to piękny świat jej syna. Wywiad znajdziecie tu->
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz