Nowe zasady zrównoważonego projektowania miasta mówią, że należy retencjonować, czyli zatrzymywać jak najwięcej wody opadowej, na terenach zielonych. Robi się to przez m. in. tworzenie ogrodów deszczowych czy niecek, które zbierają wodę. Metody te stosują już niektórzy deweloperzy podczas projektowania nowych osiedli.
Do planowania przestrzennego mają zamiar wprowadzić je także miasta. W wielu z nich przez ostatnie lata dominowała popularnie zwana "betonoza", czyli szczelne wyłożenie przestrzeni miasta. Według wielu internautów, to właśnie brak ziemi, w którą mogłaby wsiąkać opadowa woda jest odpowiedzialny za podtopienia. Do walki z tym zjawiskiem powoli staje także Olsztyn.
W przestrzeni miasta, zwłaszcza w jego centrum, co raz częściej widać zdejmowanie wielkich betonowych płyt - a w miejsca po nich sadzone są drzewa. To jeden z elementów wielkiego projektu zazielenienia Olsztyna, który zakłada nasadzenie aż 2,8 tys. drzew.
Dążenie do retencji większej ilości wody w glebie ma kluczowe znaczenie dla zdrowia roślin oraz ochrony przed podtopieniami. Efektem niewłaściwego gospodarowania wodą jest widoczne obniżanie się kondycji drzew w okresach suszy. Przyjęcie innowacyjnych rozwiązań, takich jak nowoczesne kraty ażurowe na miejscach parkingowych, stanowi kolejny krok ku ograniczeniu ryzyka podtopień. Kraty te, wykonane z trwałych tworzyw sztucznych, umożliwiają przepuszczanie wody oraz umożliwiają zazielenianie ich powierzchni.
Komentarze (28)
Dodaj swój komentarz