Przypomnijmy, w Olsztynie realizowany jest projekt przetwarzania odpadów z 37 gmin. Istotnym elementem tego projektu była budowa Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów na Tracku – na terenie należącym do ZGOK-u. Obiekt – fabryka wysokoenergetycznego paliwa z odpadów – otwarty został oficjalnie 22 października tego roku.
Powstałe paliwo – ma być wykorzystywane w nowej ciepłowni, która powstanie również przy ul. Lubelskiej na terenach olsztyńskiego MPEC-u. Elektrownia ma powstać do 2020 roku, kiedy to Michelin wycofa się z dostarczania do miasta ciepła. Za wybudowanie nowej elektrociepłowni oraz za zarządzanie, utrzymanie i eksploatację infrastruktury wytwórczej odpowiadać będzie partner prywatny poprzez powołaną w tym celu spółkę.
Postępowanie, które ma wyłonić Partnera Prywatnego zostało ogłoszone w listopadzie 2012 roku i obecnie jest na etapie dialogu konkurencyjnego, w którym uczestniczy pięć firm. Wybór partnera prywatnego nastąpi w pierwszym kwartale 2016 roku,a sama budowa powinna ruszyć w 2017 roku.
Zanim jednak do tego dojdzie – mieszkańcy mają możliwość zagłosować na ich zdaniem najlepszy projekt architektoniczny nowego obiektu.
W ciągu 3 najbliższych dni ruszy specjalny plebiscyt w tej sprawie. Mieszkańcy głosować będą na koncepcję architektoniczną, która będzie inspiracją w przygotowaniu projektu budowy nowej ekociepłowni.
Głosowanie będzie prowadzone dwoma kanałami. Mieszkańcy będą mogli głosować przez Internet (Tutaj->), a także skorzystać z tradycyjnej metody poprzez wrzucenie swojego głosu do jednej z kilku przygotowanych urn. Chcąc ułatwić głosowanie, organizator plebiscytu przygotował aż 10 punktów do głosowania. Będzie je można znaleźć między innymi w Tartaku Raphelsonów, w Ratuszu oraz w siedzibie MPEC. Głosować będzie także można na wydarzeniach sportowych, m.in. na meczach piłki ręcznej. Plebiscyt potrwa do 20 grudnia 2016 roku. Wyniki podane zostaną 10 Stycznia 2016 roku.
Pierwsza z propozycji Deja Architekci zakłada, iż Ekociepłownia powinna stanowić centrum edukacji ekologicznej skierowanej do mieszkańców regionu oraz studentów UWM. Łagodne łuki elewacji budynku wpisują się w morenowy krajobraz Pojezierza Olsztyńskiego. Obiekt nie będzie stanowił dominanty krajobrazu, a jedynie jego spójne dopełnienie.
Druga propozycja Macieja Powązki zakłada, wpisanie kubatury obiektów w zastany krajobraz - obserwując teren przeznaczony pod inwestycję zauważalny jest przede wszystkim brak zieleni wysokiej. Cały obszar stanowi niską, zieloną, trawiasto-krzewiastą powierzchnię. Stąd elementem przewodnim koncepcji jest „źdźbło trawy”, symbolizujące z jednej strony niezwykłą wiotkość i delikatność, a z drugiej niezwykłą siłę przetrwania. Elementy „Instalacji” stanowią w przenośni szare, nieregularne wielościany, kojarzące się jednej strony z cywilizacją – materiałem wykończeniowym jest beton, a z drugiej z naturą – kształty brył przypominają porozrzucane w terenie kamienie. Elewacje zostały „poprzecinane” dynamicznymi wcięciami w kolorze zieleni, przywodzącymi na myśl wyrastające spod leżących brył źdźbła traw właśnie.
Założeniem projektu trzeciego, zgłoszonego przez pracownię Pantel, było stworzenie charakterystycznej, nowoczesnej formy budynków, podkreślającej funkcję elektrociepłowni. Uzyskano to poprzez zastosowanie betonu architektonicznego i podświetlonych przecięć w elewacji.
Komentarze (2)
Dodaj swój komentarz