Te 2 akweny leżą na wysokości 4200 m n.p.m w jednym z najbardziej sejsmicznych miejsc na świecie. Dla Azteków wody tych jezior stanowiły świętość, o czym świadczą liczne artefakty odnalezione w pobliżu jezior i pod powierzchnią wody. Ze względu na dużą wysokość, jak również sejsmiczność terenu ich eksploracja dla archeologów jest mocno utrudniona. Próby nurkowania w jeziorze słońca podjął się już w latach 80 Jaques Cousteau i jak poinformował nas i przestrzegał - Jerzy Suchocki (polski dziennikarz, fotograf i etnolog zamieszkujący na stałe w Meksyku), z nurkowaniem tym miał bardzo duże problemy. Oba jeziora owiane są nadal wieloma tajemnicami.
Wyprawa to również kontynuacja eksperymentów medycznych, we współpracy z wydziałem medycznym Uniwersytety Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Te pionierskie badania z zakresu fizjologii nurkowej mają na celu lepsze poznanie organizmu ludzkiego przebywającego w ekstremalnych warunkach.
W skład członków ekspedycji wchodzą:
Kamil Iwankiewicz – adiunkt Wyższej Szkoły Informatyki i Ekonomii, alpinista, instruktor nurkowania, rekordzista świata w nurkowaniu wysokogórskim. Kierownik wyprawy.
Krzysztof Iwankiewicz – doktorant na Wydziale Techniki Morskiej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, instruktor nurkowania, specjalista sprzętowiec.
Łukasz Gaweł – zawodowy przewodnik nurkowy, uczestnik i organizator wielu ekspedycji nurkowych, zabezpieczenie logistyczne wyprawy.
A | A | A
Data dodania: 2010-05-10 13:32
Iwona Starczewska
Olsztynianie zdobywają Koronę Jezior Ziemi
Rusza III już olsztyńska wyprawa projektu Korona Jezior Ziemi - Podwodni Konkwistadorzy. Projekt Korona Jezior Ziemi zakłada nurkowanie w najwyżej położonych jeziorach na naszej planecie, na każdym z 7 kontynentów.
reklama
Źródło: UM Olsztyn/własne
Komentarze (1)
Dodaj swój komentarz