Trwa gromadzenie i wprowadzanie do systemu wszystkich wniosków złożonych w kolejnej edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. W najbliższych tygodniach po ocenie formalnej i merytorycznej poznamy pełną listę wniosków, na które będziemy głosować jesienią. Projekty, które zyskają najwięcej głosów mieszkańców zostaną skierowane do realizacji w 2018 roku. Wybrane zostaną minimum 23 projekty osiedlowe i cztery projekty zintegrowane (prowadzące do zaspokojenia potrzeb mieszkańców więcej niż jednego osiedla). Maksymalna wartość projektu osiedlowego to 110 tys. złotych, zintegrowanego 300 tys. złotych.
Wśród propozycji mieszkańców, które już poznaliśmy znajdują się te dotyczące usuwania osiedlowych problemów jak krzywe chodniki, czy dziurawe jezdnie, ale i te bardziej kreatywne – dotyczące więcej niż jednego osiedla.
Olsztynianie zaproponowali między innymi stworzenie miejsc spotkań i wypoczynku w stylu rzymskim. Miejsca te miałby zostać zlokalizowane w parkach, nad rzeką, czy jeziorem, a głównym elementem takiej strefy odpoczynku byłyby drewniane podesty z baldachimami.
Do odpoczynku nawiązuje również pomysł stworzenia Łynoportu, czyli portu kajakowego w Parku Centralnym, czy zamontowania na wybranych, olsztyńskich przystankach prostych, sznurkowych huśtawek, które umiliłyby czas oczekiwania na tramwaj czy autobus.
Nie zabrakło również projektów dobrze znanych z poprzednich edycji OBO jak pomysł wprowadzenia systemu ''Rower miejski'', czy zbudowania Psiej Strefy.
Na liście projektów znalazły się również propozycje dotyczące poprawy estetyki miasta jak choćby poprzez stworzenie trzech murali 3D, czy naprawa elewacji kamieniczek na Starym Mieście.
Olsztynianie stawiają też na bezpieczeństwo. Zgłoszono bowiem pomysł stworzenia w Olsztynie placu bezpiecznej jazdy, który miałby służyć użytkownikom jednośladów do szkolenia swych umiejętności pod okiem doświadczonych instruktorów oraz zawodników sportów motorowych, BMX, FMX itp. O bezpieczeństwie mieszkańców myśleli również pomysłodawcy projektu zakupu automatycznych defibrylatorów zewnętrznych. Sprzęt miałby zostać umieszczony w najbardziej znanych i uczęszczanych miejscach w Olsztynie: na starówce, w Kortowie i na plaży miejskiej przy Centrum Ukiel.
Mieszkańcy nie zapomnieli również o propozycjach inicjatyw społecznych mających na celu integrację, edukację z dziedziny muzyki, sztuki, kulinariów. Chcą stworzenia Jarmarku Wielkanocnego, Kołłątowiady, Olsztyńskiej Nocy Świętojańskiej, czy Święta Ziemniaka.
O tym, które projekty doczekają się realizacji zdecydujemy poprzez głosowanie. To ruszy już na przełomie września i października.
Komentarze (5)
Dodaj swój komentarz