Dziś jest: 24.11.2024
Imieniny: Chryzogona, Emmy, Flory
Data dodania: 2013-12-11 08:22

Iwona Starczewska

Olsztyńscy chirurdzy szczękowi podejmą się skomplikowanych operacji

Najbliższe dni będą pracowite dla chirurgów szczękowych ze Szpitala Miejskiego w Olsztynie. Dziś i w czwartek podejmą się oni wyjątkowo trudnych operacji rekonstrukcji twarzy, które wykonywane są w niewielu szpitalach w Polsce.

reklama

Chirurgia szczękowa w Olsztynie rozwija się z zaskakującym tempie. Mamy najlepszych specjalistów w tej dziedzinie zarówno w Szpitalu Dziecięcym jak i w Szpitalu Miejskim - gdzie operowani są dorośli.

Skomplikowane operacje to niemal domena oddziału chirurgii szczękowej Szpitala Miejskiego w Olsztynie. Lekarze tam pracujący pod okiem koordynator oddziału lek. med. Anny Bromirskiej-Małyszko dokonują cudów od 2011 roku.

Pierwsza była Justyna –  23-letnia pacjentka, która od dzieciństwa na skutek urazu okołoporodowego miała nieruchomą żuchwę. Justyna miała problemy z podstawowymi czynnościami życiowymi takimi jak mówienie czy jedzenie. Przeszła sześć operacji, w tym dwie w Stanach Zjednoczonych ale niestety nie przyniosły one spodziewanych rezultatów. W Miejskim Szpitalu Zespolonym w Olsztynie pod kierunkiem koordynator chirurgii szczękowej dr Anny Bromirskiej – Małyszko, 18 października 2011 r. podjęto się  pierwszej w Polsce skomplikowanej operacji obustronnego wszczepienia implantów skroniowo – żuchwowych.

Drugą pacjentką była 19 – letnia Natalia z Łomży. Natalia w dzieciństwie chorowała na sepsę, oprócz braku stawów skroniowo - żuchwowych, miała asymetryczną twarz (przemieszczoną w bok żuchwę o 3 cm). Praktycznie nie otwierała buzi. Wielu polskich specjalistów odmówiło jej operacji rekonstrukcji twarzy, ale skomplikowanego zabiegu podjęli się lekarze pod kierunkiem dr Anny Bromirskiej Małyszko. Lekarze wprowadzili nowoczesne metody oraz najwyższej klasy urządzenia medyczne. Najpierw na podstawie tomografii komputerowej wykonano model stereolitograficzny szczęk, na podstawie którego, zaplanowana została operacja (sprawdzono jak zestawić kości, aby otrzymać prawidłowe warunki  zgryzowe). Podczas zabiegu, zespół operacyjny  miał  do dyspozycji neuromonitor służący do identyfikacji gałązek nerwu twarzowego oraz piezoelektryczne urządzenie do cięcia kości tzw. piezosurgery – nóż, który pozwolił na selektywne cięcie tkanek twardych bez ryzyka uszkodzenia tkanek miękkich.

Kolejny był 19 letni – letni Dawid z województwa śląskiego. W dzieciństwie przeszedł sepsę – zakażenie ogólne. Pacjent cierpiał na obustronną ankyloze w obrębie stawów skroniowo – żuchowowych – unieruchomioną żuchwę, praktycznie nie ruszał buzią, nie mógł normalnie jeść- nie gryzł pokarmów, miał trudności z oddychaniem, wadę wymowy. Przeszedł już jedną operację w Polanicy Zdrój - pacjentowi przeszczepiono kości aby wyrównać symetrię twarzy. Zespół specjalistów pod kierunkiem dr Anny Bromirskiej – Małyszko miała za zadanie uwolnić ankylozę – odciąć od podstawy kości skroniowej zrośniętą żuchwę z podstawą czaszki i z podstawą kości skroniowej, a następnie obustronnie wstawić implanty czyli sztuczne stawy.

Wszystkie operacje zakończyły się ogromnym sukcesem.

To właśnie w Szpitalu Miejskim dziś i jutro dwóch pacjentów przejdzie bardzo skomplikowane operacje. Dziś lekarze mają za zadanie usunąć nowotwór jamy ustnej pacjenta, a przy tym zrekonstruować dolną część szczęki, w której powstał ubytek, za pomocą przeszczepionej z nogi kości strzałki wraz z naczyniami krwionośnymi.

W czwartkowej operacji innego pacjenta lekarze również walczyć będą z nowotworem. Ich zadaniem będzie usunięcie zmian nowotworowych z policzka pacjenta i uzupełnienie powstałego ubytku tkanką pobraną z uda pacjenta.

Źródło: szpital.olsztyn.pl/PR Olsztyn

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl